תמונות אדום עולה חדשות הפועל ת"א-כדורסל האתר הרשמי אולטראס הפועל שירים      עמותת האוהדים   פורומים משנים קודמות: 2003 2004 2005 2006 2007/8 2009/10 2011/12

פורום השדים האדומים

פורום אוהדי הפועל תל אביב
עכשיו 10 מאי 2024, 22:55

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פורום נעול נושא זה נעול, אינך יכול לערוך הודעות או לבצע תגובות עתידיות.  [ 188 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: תיאטרון הטרור אלמידאן מחיפה
הודעהפורסם: 06 יולי 2018, 14:09 
el dudernio כתב:
אדום מטלי כתב:
א.ב כתב:
ברור שכל אחד יכול לחשוב אחרת ולהציב את הגבול במקום אחר, על זה כל הוויכוח. באותה מידה אפשר להגיד למה אחרים חושבים שהם יכולים לקבוע איפה הגבול (תיקצוב של הכל) ולמה אני לא.

אוקי. היה נדמה ממהלך הדיון שיש מאחורי הדברים שלך איזה עקרון או רעיון מסוים.

מטלי כמה כסף האירגונים החצי ממשלתיים משקיעים בקבוצות הספורט הפרטיות באוסטרליה?

אין לי מושג.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 10:19 
Lion Den כתב:
א.ב כתב:
בוודאי שכן. אני עושה את זה כל הזמן. אבל אני עושה את זה מבחירה ולא תחת כפייה. אבל אף אחד לא גונב לי כסף מהכיס בשביל החברות בעמותה, אני משלם אותו כי אני רוצה.

התארגנות למנגל עם החברה = התארגנות למדינה
לוקחים כסף מכולם כי זה הפורמט = לוקחים כסף מכולם כי זה הפורמט
קונים חומוס וקבבים, אתה סבבה עם זה = קונים F16, טנקים, ומשכורות לרופאים, אתה סבבה עם זה
קונים מהכסף של כולם המבורגר מסויה לצמחוני פלצן - אתה סופג ובא להנות = ממנים תחבורה ציבורית כדי שעניים בלי רכב פרטי יוכלו להגיע לעבודה - תחזירו את הכסף יא גנבים.
סך הכול הגיוני.

א. אתה מפספס את העניין בין כסף שנלקח בכפייה לבין כסף שאני נותן מרצוני. ההשוואה פה פשוט עקומה.
ב. אם השוק יהיה חופשי יהיו יותר חברות ותחרות, ולעניים יהיה זול יותר לנסוע בתחבורה ציבורית. במצב הנוכחי נשפכים מיליארדי שקלים לשווא בשביל שפוליטיקאים יוכלו לצבור הון פוליטי.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 11:37 
א.ב כתב:
Lion Den כתב:
א.ב כתב:
בוודאי שכן. אני עושה את זה כל הזמן. אבל אני עושה את זה מבחירה ולא תחת כפייה. אבל אף אחד לא גונב לי כסף מהכיס בשביל החברות בעמותה, אני משלם אותו כי אני רוצה.

התארגנות למנגל עם החברה = התארגנות למדינה
לוקחים כסף מכולם כי זה הפורמט = לוקחים כסף מכולם כי זה הפורמט
קונים חומוס וקבבים, אתה סבבה עם זה = קונים F16, טנקים, ומשכורות לרופאים, אתה סבבה עם זה
קונים מהכסף של כולם המבורגר מסויה לצמחוני פלצן - אתה סופג ובא להנות = ממנים תחבורה ציבורית כדי שעניים בלי רכב פרטי יוכלו להגיע לעבודה - תחזירו את הכסף יא גנבים.
סך הכול הגיוני.

א. אתה מפספס את העניין בין כסף שנלקח בכפייה לבין כסף שאני נותן מרצוני. ההשוואה פה פשוט עקומה.
ב. אם השוק יהיה חופשי יהיו יותר חברות ותחרות, ולעניים יהיה זול יותר לנסוע בתחבורה ציבורית. במצב הנוכחי נשפכים מיליארדי שקלים לשווא בשביל שפוליטיקאים יוכלו לצבור הון פוליטי.

שניצל תירס, גחמתו של צמחוני שלעולם לא תאכל, הוא לא מס שאתה משלם בשביל להיות חלק מהתארגנות של חבורה הטרוגנית של בני-אדם בעלי צרכים שונים ואידאולוגיות שונות?
מן הסתם התשובה היא כן, אתה בוחר לספוג את הסכום שיושקע באוכל צמחוני בשביל להיות להיות חלק מקבוצה, זה הפורמט ואלו התנאים להשתתפות. עכשיו השאלה היא למה אתה לא מסוגל לעשות את זה ברמת המדינה, שמעניקה לך שירותים שאתה בעצמך הודית שהם הכרחיים (בטחון, חלק מהרפואה), ואני מניח שאתה מעוניין להיות חלק ממנה. מה ההבדל הגדול בין הצרכים של חבר שלך הצמחוני לצרכים של בית לנערים חוסים בירוחם שגורם לך כ"כ להזדעק? גם ככה כבר לקחת להם את התחב"צ כי עכשיו שהכל פרטי אף חברה לא מוכנה להפסיד כסף ולהגיע לשם.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 12:40 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:
ב. אם השוק יהיה חופשי יהיו יותר חברות ותחרות, ולעניים יהיה זול יותר לנסוע בתחבורה ציבורית.

יש לך דוגמה למקום שבו זה קרה? שמעתי רק על ההיפך (אבל אולי זה כי אני בסוג של בועה).

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 14:24 
ציטוט:
שניצל תירס, גחמתו של צמחוני שלעולם לא תאכל, הוא לא מס שאתה משלם בשביל להיות חלק מהתארגנות של חבורה הטרוגנית של בני-אדם בעלי צרכים שונים ואידאולוגיות שונות?
מן הסתם התשובה היא כן, אתה בוחר לספוג את הסכום שיושקע באוכל צמחוני בשביל להיות להיות חלק מקבוצה, זה הפורמט ואלו התנאים להשתתפות. עכשיו השאלה היא למה אתה לא מסוגל לעשות את זה ברמת המדינה, שמעניקה לך שירותים שאתה בעצמך הודית שהם הכרחיים (בטחון, חלק מהרפואה), ואני מניח שאתה מעוניין להיות חלק ממנה. מה ההבדל הגדול בין הצרכים של חבר שלך הצמחוני לצרכים של בית לנערים חוסים בירוחם שגורם לך כ"כ להזדעק? גם ככה כבר לקחת להם את התחב"צ כי עכשיו שהכל פרטי אף חברה לא מוכנה להפסיד כסף ולהגיע לשם.

אתה מפספס שוב ושוב את עניין הבחורה אל מול עניין הכפייה.
ועם כל הבעייתיות שבכפייה של מס - כבר כתבתי שאני כן חושב שריך להיות כזה ברמה מסוימת, עבור דברים שהם הכרחיים. עם זאת, לתת לפוליטיקאים לשחק עם סכומי עתק כרצונם, או אפילו לא רק לפוליטיקאים, גם לאדם שהוא מומחה בתחום - רק עבור לנהל "נכון" את השוק ולקבוע מה יעלה כמה (ואנחנו לא מדברים על רפואה עכשיו), זה מעוות לטעמי.

teknoboy כתב:
א.ב כתב:
ב. אם השוק יהיה חופשי יהיו יותר חברות ותחרות, ולעניים יהיה זול יותר לנסוע בתחבורה ציבורית.

יש לך דוגמה למקום שבו זה קרה? שמעתי רק על ההיפך (אבל אולי זה כי אני בסוג של בועה).

אם תשקלל את הכסף שאתה מעביר לתחבורה ציבורית, זה יוצא זול יותר. לא בהכרח כמחיר שיופיע לך על הקבלה באוטובוס, אבל תחרות גורמת לירידת מחירים. כל הרעיונות המגוכחים של תחבורה ציבורית חינם (איך זה חינם אם צריך מיליארדים לממן את זה?!) יוצאים בסוף יותר יקרים כי קל לשחק עם כסף שהוא לא שלך, אין למשרד ממשלתי איזשהו מטרה של רווחיות ולכן הוא לא פועל באופן יעיל, ולהיפך - יש פיתויים להוצאת כספים באופן לא יעיל כך שמקורבים יזכו במכרזים, תפקידים נחשקים וכד'. מכיוון שמקום העבודה לא יעיל (מה איכפת לו התייעלות, המשרד הממשלתי יקבל את הכסף מכספי המיסים של האזרח הפשוט) אז גם המחיר שלו לא אטרקטיבי.

בכל אופן, מספיק לתת מבט חטוף על מדינות שבהן המדינה ניסתה לנהל את השוק, את המחירים, את ההיצע והביקוש - הן פושטות רגל. ישראל לא קיצונית ברמת ההתערבות כמו ונצואלה אבל היא כן צוברת חובות שיום אחד נצטרך לשלם עליהם. ובמקום לסגור את החובות האלה מחליטים לתת פה עוד תקציבים לכל מיני דיור למשתכן של כחלון - עוד אחד חסר השכלה בסיסית בכלכלה שחושב שהוא יודע יותר טוב מכולם והוא ינהל את השוק בשביל האזרחים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 14:33 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:
teknoboy כתב:
א.ב כתב:

1. אם תשקלל את הכסף שאתה מעביר לתחבורה ציבורית, זה יוצא זול יותר. לא בהכרח כמחיר שיופיע לך על הקבלה באוטובוס, אבל תחרות גורמת לירידת מחירים.
2. כל הרעיונות המגוכחים של תחבורה ציבורית חינם (איך זה חינם אם צריך מיליארדים לממן את זה?!) יוצאים בסוף יותר יקרים כי קל לשחק עם כסף שהוא לא שלך, אין למשרד ממשלתי איזשהו מטרה של רווחיות ולכן הוא לא פועל באופן יעיל, ולהיפך - יש פיתויים להוצאת כספים באופן לא יעיל כך שמקורבים יזכו במכרזים, תפקידים נחשקים וכד'. מכיוון שמקום העבודה לא יעיל (מה איכפת לו התייעלות, המשרד הממשלתי יקבל את הכסף מכספי המיסים של האזרח הפשוט) אז גם המחיר שלו לא אטרקטיבי.

3. בכל אופן, מספיק לתת מבט חטוף על מדינות שבהן המדינה ניסתה לנהל את השוק, את המחירים, את ההיצע והביקוש - הן פושטות רגל. ישראל לא קיצונית ברמת ההתערבות כמו ונצואלה אבל היא כן צוברת חובות שיום אחד נצטרך לשלם עליהם. ובמקום לסגור את החובות האלה מחליטים לתת פה עוד תקציבים לכל מיני דיור למשתכן של כחלון - עוד אחד חסר השכלה בסיסית בכלכלה שחושב שהוא יודע יותר טוב מכולם והוא ינהל את השוק בשביל האזרחים.

1. אז באיזה מובן זה יותר זול אם בסוף אני משלם יותר?
בסך הכול ביקשתי דוגמה אחת לעיקרון שאתה טוען שאמור להציל את העולם. הייתכן שאין לך כזאת?
2. ברור שתחב"צ בחינם בעצם עולה כסף, אבל הרעיון הוא שזאת השקעה שהציבור משקיע כדי לשפר את המצב הכלכלי ורמת החיים תעלה. איפה הבעיה פה? הרי מבחן התוצאה מראה שזה עובד. יש לך התנגדות לזה שאנשים יחיו יותר טוב?
3. בלה בלה בלה, אבל דוגמה אחת שתראה שהרעיון שלך יותר טוב ממה שקורה בוונצואלה אין לך., כל מה שיש לך להגיד זה "גם הקיצוניות השנייה לא משהו".
אני כבר לא מדבר על זה שרמת העוני במדינות שמיישמות את השיטות שלך רק עולה ועולה (שלא לדבר על ההתרסקויות הכלכליות התקופתיות שמאפיינות מדינות כאלה), ובמדינות שבהן המדינה מתערבת (מתערבת, לא מנסה לשלוט) במשק (הן בחקיקה\רגולציה והן כשחקן שמשקיע כספים) רמת החיים רק עולה ועולה.
(ואגב, כדוגמה למדיניות כלכלית פרוגרסיבית אתה מביא לי את כחלון??? אתה אמיתי? טוב שלא הבאת את הסיפור עם הגז כדוגמה להלאמה כושלת, זה באמת היה סוגר את הדיון)

הערה מנהלתית: 2+3 הם באמת דיונים שחוקים שלא נגיע בהם להסכמה כנראה, אבל בהנחה שאתה לא מסוגל למצוא דוגמה להפרטה שהביאה להוזלה, מאוד מעניין אותי להבין באיזה מובן תחב"צ יקרה יותר היא בעצם זולה יותר ולמה זה לא נכון כשהממשלה מממנת את התחב"צ לכולם "בחינם".

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 15:50 
teknoboy כתב:
א.ב כתב:
teknoboy כתב:
א.ב כתב:

1. אם תשקלל את הכסף שאתה מעביר לתחבורה ציבורית, זה יוצא זול יותר. לא בהכרח כמחיר שיופיע לך על הקבלה באוטובוס, אבל תחרות גורמת לירידת מחירים.
2. כל הרעיונות המגוכחים של תחבורה ציבורית חינם (איך זה חינם אם צריך מיליארדים לממן את זה?!) יוצאים בסוף יותר יקרים כי קל לשחק עם כסף שהוא לא שלך, אין למשרד ממשלתי איזשהו מטרה של רווחיות ולכן הוא לא פועל באופן יעיל, ולהיפך - יש פיתויים להוצאת כספים באופן לא יעיל כך שמקורבים יזכו במכרזים, תפקידים נחשקים וכד'. מכיוון שמקום העבודה לא יעיל (מה איכפת לו התייעלות, המשרד הממשלתי יקבל את הכסף מכספי המיסים של האזרח הפשוט) אז גם המחיר שלו לא אטרקטיבי.

3. בכל אופן, מספיק לתת מבט חטוף על מדינות שבהן המדינה ניסתה לנהל את השוק, את המחירים, את ההיצע והביקוש - הן פושטות רגל. ישראל לא קיצונית ברמת ההתערבות כמו ונצואלה אבל היא כן צוברת חובות שיום אחד נצטרך לשלם עליהם. ובמקום לסגור את החובות האלה מחליטים לתת פה עוד תקציבים לכל מיני דיור למשתכן של כחלון - עוד אחד חסר השכלה בסיסית בכלכלה שחושב שהוא יודע יותר טוב מכולם והוא ינהל את השוק בשביל האזרחים.

בסך הכול ביקשתי דוגמה אחת לעיקרון שאתה טוען שאמור להציל את העולם. הייתכן שאין לך כזאת?
2. ברור שתחב"צ בחינם בעצם עולה כסף, אבל הרעיון הוא שזאת השקעה שהציבור משקיע כדי לשפר את המצב הכלכלי ורמת החיים תעלה. איפה הבעיה פה? הרי מבחן התוצאה מראה שזה עובד. יש לך התנגדות לזה שאנשים יחיו יותר טוב?
3. בלה בלה בלה, אבל דוגמה אחת שתראה שהרעיון שלך יותר טוב ממה שקורה בוונצואלה אין לך., כל מה שיש לך להגיד זה "גם הקיצוניות השנייה לא משהו".
אני כבר לא מדבר על זה שרמת העוני במדינות שמיישמות את השיטות שלך רק עולה ועולה (שלא לדבר על ההתרסקויות הכלכליות התקופתיות שמאפיינות מדינות כאלה), ובמדינות שבהן המדינה מתערבת (מתערבת, לא מנסה לשלוט) במשק (הן בחקיקה\רגולציה והן כשחקן שמשקיע כספים) רמת החיים רק עולה ועולה.
(ואגב, כדוגמה למדיניות כלכלית פרוגרסיבית אתה מביא לי את כחלון??? אתה אמיתי? טוב שלא הבאת את הסיפור עם הגז כדוגמה להלאמה כושלת, זה באמת היה סוגר את הדיון)

הערה מנהלתית: 2+3 הם באמת דיונים שחוקים שלא נגיע בהם להסכמה כנראה, אבל בהנחה שאתה לא מסוגל למצוא דוגמה להפרטה שהביאה להוזלה, מאוד מעניין אותי להבין באיזה מובן תחב"צ יקרה יותר היא בעצם זולה יותר ולמה זה לא נכון כשהממשלה מממנת את התחב"צ לכולם "בחינם".

1. היא זולה יותר במובן שאתה משלם מיסים נמוכים יותר. אם תקבל סבסוד על מחירי נסיעות שיוזיל לך בשקל כל נסיעה, ואתה נוסע 200 פעמים בשנה, אבל הסבסוד הזה עולה לך ב200 שקל בשנה במיסים - הגעת לאותה נקודה מבחינת הוצאות על תחבורה. שום דבר אגב לא אמור להציל את העולם, הגישה המתנשאת שלך לא מוסיפה לדיון.

2. מובן שאין לי התנגדות. אין לי אידיאולוגיה עילאית שצריך לדבוק בה - אני רק לא מבין איפה מבחן התוצאה הזה שאתה מדבר עליו. אני יודע דווקא על מדינה שניסיון כזה כשל לחלוטין (לא זוכר כרגע איזו מדינה, אני צריך לחפש, אבל מאוחר יותר כשיהיה לי זמן אביא את הדוגמה הרלוונטית).

3. בוודאי שיש - אוסטרליה למשל זו אחת הכלכלות הקפיטליסטיות ביותר שיש והקפילטיזם פועל שם מצוין. באופן כללי, מדינות שמנהיגות חופש כלכלי הן משגשגות יותר. גם לוקסמבורג, הולנד, ניו זילנד, הונג קונג וסינגפור הן דוגמאות טובות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 15:58 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:
teknoboy כתב:
א.ב כתב:
teknoboy כתב:
א.ב כתב:

1. היא זולה יותר במובן שאתה משלם מיסים נמוכים יותר. אם תקבל סבסוד על מחירי נסיעות שיוזיל לך בשקל כל נסיעה, ואתה נוסע 200 פעמים בשנה, אבל הסבסוד הזה עולה לך ב200 שקל בשנה במיסים - הגעת לאותה נקודה מבחינת הוצאות על תחבורה. שום דבר אגב לא אמור להציל את העולם, הגישה המתנשאת שלך לא מוסיפה לדיון.

2. מובן שאין לי התנגדות. אין לי אידיאולוגיה עילאית שצריך לדבוק בה - אני רק לא מבין איפה מבחן התוצאה הזה שאתה מדבר עליו. אני יודע דווקא על מדינה שניסיון כזה כשל לחלוטין (לא זוכר כרגע איזו מדינה, אני צריך לחפש, אבל מאוחר יותר כשיהיה לי זמן אביא את הדוגמה הרלוונטית).

3. בוודאי שיש - אוסטרליה למשל זו אחת הכלכלות הקפיטליסטיות ביותר שיש והקפילטיזם פועל שם מצוין. באופן כללי, מדינות שמנהיגות חופש כלכלי הן משגשגות יותר. גם לוקסמבורג, הולנד, ניו זילנד, הונג קונג וסינגפור הן דוגמאות טובות.

1. התוכניות האלה (כמו תחב"צ בחינם) נועדו לעזור בדיוק לאלה שאין להם כסף, אין להם משכורת והם לא משלמים בכלל מיסים (הם גם הרוב). השיטה שלך לא עוזרת להם בכלום, רק משפרת את מצבם של אלה שגם ככה מצבם טוב יחסית.
2. אני אשמח לדוגמה אמיתית, כדי שנוכל לקיים דיון אמיתי. זה באמת מעניין.
3. יפה, יש מדינות מצליחות של שוק חופשי (ויש כשלונות) ויש מדינות מצליחות עם התערבות ממשלתית (ויש כושלות). נראה שעצם שאלת השוק החופשי לא ממש קובעת משהו בהקשר הזה.

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 18:49 
ציטוט:

1. התוכניות האלה (כמו תחב"צ בחינם) נועדו לעזור בדיוק לאלה שאין להם כסף, אין להם משכורת והם לא משלמים בכלל מיסים (הם גם הרוב). השיטה שלך לא עוזרת להם בכלום, רק משפרת את מצבם של אלה שגם ככה מצבם טוב יחסית.
3. יפה, יש מדינות מצליחות של שוק חופשי (ויש כשלונות) ויש מדינות מצליחות עם התערבות ממשלתית (ויש כושלות). נראה שעצם שאלת השוק החופשי לא ממש קובעת משהו בהקשר הזה.

1. חשבתי שהתחבורה נועדה לעזור לאנשים להגיע לעבודה. אם כך, לא ברור איך לאותם אנשים אין משכורת. אתה כבר לא מבקש השתתפות בין אנשים כדי לממן משהו גדול לטובת הכלל, אלא שממש קבוצה מסוימת של אנשים (שחטאם הוא להרוויח ממוצע ומעלה) תממן קבוצה אחרת של אנשים.
2. אוקיי, בדקתי טיפה לעומק. הכל שאלה של איך בוחנים את זה. בטאלין שבאסטוניה יש כבר 5 שנים תחבורה ציבורית חינם, כשהמטרה היתה להפחית את העומס בכבישים. בפועל, זה לא כל כך הצליח - מי שעבר לאוטובוס בחינם אלה הולכי הרגל/רוכבי אופניים בעיקרם, העומס בכבישים לא ממש ירד וזיהום האוויר דווקא עלה. אבל זה לא בדיוק עונה על השאלה מהפן הכלכלי - כמה המהלך הזה עלה וכמה הוא החזיר מבחינה כספית. אז אני חוזר בי חלקית.
3. יש רמת מתאם גבוהה מאוד בין שוק חופשי לשגשוג של מדינה. נכון, מתאם ולא סיבתיות, אבל להתעלם מהנתונים זו עצימת עיניים.

למשל כאן:
https://www.heritage.org/index/ranking
רק לעבור על רשימת המדינות ולהבין כמה חופש שוק טוב למדינה.

או כאן, השוואה פנימית של המדינות בארה"ב:
https://www.nationalreview.com/2017/04/ ... s-growing/

אפשר גם לראות את זה בהשוואה בין ארה"ב לברה"מ (ז"ל), צפון קוריאה לדרום קוריאה, או כתבה על השפעות מערב/מזרח גרמניה גם לאחר האיחוד: https://www.theguardian.com/world/2015/ ... est-really

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 19:54 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:
ציטוט:

1. חשבתי שהתחבורה נועדה לעזור לאנשים להגיע לעבודה. אם כך, לא ברור איך לאותם אנשים אין משכורת. אתה כבר לא מבקש השתתפות בין אנשים כדי לממן משהו גדול לטובת הכלל, אלא שממש קבוצה מסוימת של אנשים (שחטאם הוא להרוויח ממוצע ומעלה) תממן קבוצה אחרת של אנשים.
2. אוקיי, בדקתי טיפה לעומק. הכל שאלה של איך בוחנים את זה. בטאלין שבאסטוניה יש כבר 5 שנים תחבורה ציבורית חינם, כשהמטרה היתה להפחית את העומס בכבישים. בפועל, זה לא כל כך הצליח - מי שעבר לאוטובוס בחינם אלה הולכי הרגל/רוכבי אופניים בעיקרם, העומס בכבישים לא ממש ירד וזיהום האוויר דווקא עלה. אבל זה לא בדיוק עונה על השאלה מהפן הכלכלי - כמה המהלך הזה עלה וכמה הוא החזיר מבחינה כספית. אז אני חוזר בי חלקית.
3. יש רמת מתאם גבוהה מאוד בין שוק חופשי לשגשוג של מדינה. נכון, מתאם ולא סיבתיות, אבל להתעלם מהנתונים זו עצימת עיניים.

למשל כאן:
https://www.heritage.org/index/ranking
רק לעבור על רשימת המדינות ולהבין כמה חופש שוק טוב למדינה.

או כאן, השוואה פנימית של המדינות בארה"ב:
https://www.nationalreview.com/2017/04/ ... s-growing/

אפשר גם לראות את זה בהשוואה בין ארה"ב לברה"מ (ז"ל), צפון קוריאה לדרום קוריאה, או כתבה על השפעות מערב/מזרח גרמניה גם לאחר האיחוד: https://www.theguardian.com/world/2015/ ... est-really

1. ומה עם אותו אחד שלא רק שאין לו עבודה, הוא גם שוקל אם להוציא עשרה שקלים על נסיעה לראיון עבודה כי הוא צריך לבחור על מה הוא מוציא את הכסף שלו?
ומה אם אותו אחד שבמקום לקנות מוצרי צריכה ולהחזיר את הכסף למשק יטביע אותו בקופה של אגד?
2. כל הנושא הוא בעצם שאלה אמפירית מאוד מעניינת :SMOKE:
3. יש מתאם גבוה גם בין עוד הרבה דברים, למשל בין איכות החיים במדינה לבין כמות אוצרות הטבע שלה.
לגבי הדוגמאות שהבאת:
הראשונה היא מין מדד של חופש כלכלי, אבל לא מוצגים לצדו נתונים כלכליים, ובנוסף, אם תשים לב, הם מדרגים גם מדינות שמתערבות בכלכלה בצמרת המדינות החופשיות, אז נראה שבכלל אין עניין.
לגבי המדינות בארה"ב, יכול להיות שבאמת במדד שאותו עיתון בחר, שהוא מידת הגידול בעסקים, אכן יש יתרון למדינות שעוזרות לעסקים. אבל למרבה הצער, רוב רובה של האוכלוסייה לא מורכבת מבעלם של תאגידים גדולים.
לגבי ההשוואה בין צפון ודרום קוריאה, מזרח ומערב גרמניה וכוק, אני מניח שאתה יודע שיש בין המדינות האלה עוד הבדלים מלבד מידת השליטה של המדינה במשק,ואני לא מצליח להבין את ההנחה כאילו מידת ההתערבות של המדינה בכלכלה היא חזות הכול.
בקיצור, הדוגמאות האלה לא מלמדות יותר מדי.

אני חוזר ומבקש דוגמה להפרטה של תשתיות\שירותים ציבוריים שהביאה להורדת המחיר.
נדמה לי שאם לא תמצא כזאת אז הטיעון של "אם נפריט את השירותים הם יהיו זולים וטובים יותר" לא כל כך מחזיק (זה לא שלא ניסו את זה).

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 20:26 
אני חוזר ואומר שמדובר במחיר שמשלמים כולל המיסים. מן הסתם אין לי נתונים על הפרטה ומחיר לפני/אחרי, ובמיוחד כזה שמשקלל את התשלום העקיף ששילמת לפני כן. הסברתי כבר - זה לא חכמה להגיד שהמחיר לפני ההפרטה הוא "אפס" ולאחר ההפרטה הוא יותר גבוה. זה מובן מאליו, כי במחיר לפני ההפרטה פשוט לא חישבו את מה ששילמת.

ואם במה שניסו/לא ניסו עסקינן, רוב העולם המערבי המצליח הולך לכיוון של הפרטה ושוק חופשי. גמישות בשוק העבודה, קלות עשיית עסקים - זה הכיוון ואלו המדינות המצליחות. גם במדינות הסקנדינביות שכל כך אוהבים להביא פה כדוגמה יש הרבה יותר חוופש שוק מאשר בישראל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 20:31 
אגב, הפרטת שירותי התקשורת הוזילה את שיחות הטלפון. פעם בזק היו מונופול ושיחת טלפון היתה דבר יקר, שלא לדבר על שיחה לחו"ל.

והנמלים כיום? אנחנו מממנים משכורות עתק לאנשים שעושים עבודה שהרבה אנשים אחרים יכולים ורוצים לעשות. אנחנו שופכים שם סכומים עצומים ומקבלים אפס שירות, שביתות על ימין ועל שמאל כי אסור לפטר אף אחד חס וחלילה - הכל על חשבון האזרחים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 22:30 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:
1. אני חוזר ואומר שמדובר במחיר שמשלמים כולל המיסים.
2. מן הסתם אין לי נתונים על הפרטה ומחיר לפני/אחרי, ובמיוחד כזה שמשקלל את התשלום העקיף ששילמת לפני כן. הסברתי כבר - זה לא חכמה להגיד שהמחיר לפני ההפרטה הוא "אפס" ולאחר ההפרטה הוא יותר גבוה. זה מובן מאליו, כי במחיר לפני ההפרטה פשוט לא חישבו את מה ששילמת.

3. ואם במה שניסו/לא ניסו עסקינן, רוב העולם המערבי המצליח הולך לכיוון של הפרטה ושוק חופשי. גמישות בשוק העבודה, קלות עשיית עסקים - זה הכיוון ואלו המדינות המצליחות. גם במדינות הסקנדינביות שכל כך אוהבים להביא פה כדוגמה יש הרבה יותר חוופש שוק מאשר בישראל.

1. אוקיי, אבל מה המספרים?
2. אה, אין מספרים. רגע, למה? הרי זה לא משהו שבדית מליבך אתמול בערב. מה שאתה מציג פה זה לא רק עמדה מקובלת בעולם, זה גם דבר שניסו לא מעט פעמים. יכול להיות שאי אפשר למצוא דוגמה אחת שבה זה הצליח???
3. אתה בטוח ששוק העבודה בסקנדינביה הוא "גמיש", כהגדרתך? יכול להיות שיותר קל לפתוח שם עסק קטן, בסך הכול גם זה דבר שאנשים רגילים עושים ולא תאגידי ענק, אבל אני ממש לא משוכנע שיחסי הכוחות בשוק העבדוה שם מוטים כל כך לרעת העובד (סתם דוגמה, בשוודיה מעל שמונים אחוז מהעובדים מאוגדים ונהנים מהגנת איגוד מקצועי. מה השיעור הממוצע במערב? נדמה לי שבישראל זה שליש פלוס מינוס). בנוסף, בסקנדינביה אמנם לא מפריעים יותר מדי למי שרוצה לעשות עסקים (אולי המיסוי קצת גבוה מהמקובל, אבל כמו שאמרת, קל שם), אבל המדינה בכל זאת מתערבת במשק בדרכים שונות ומשונות, החל ברגולציה, דרך הענקת זכויות סוציאליות וכלה בהתערבות בפעילות הכלכלית ממש.
בקיצור, נראה לי שכדאי להמעיט בססמאות ("צמצום מעורבות ממשלתית! שוק חופשי יסדר את הכול!! אין צורך בשום דבר שאדם יכול לשרוד בלעדיו!!") ועדיף לבחון את המציאות בצורה קצת יותר מדוקדקת (גם אם זה אומר שתצטרך לוותר על התפיסה ה"רומנטית" כל כך של מלחמת הכול בכול, לא שאני יודע למה שמישהו ירצה לחיות בעולם כזה).

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 22:44 
על סמך מה אתה אומר שאוסטרליה קפיטליסטית יותר מישראל? איך אתה מודד את זה?

אני לא מבין מספיק בתחום הזה, אבל אני אזרח אוסטרליה.
התחבורה הציבורית שם מפותחת הרבה יותר, ומצד שני זולה הרבה יותר מבישראל, לימודים אקדמיים שם הרבה-הרבה יותר זולים מבישראל, יש שם הרבה יותר השקעה של הממשלה בספורט, בחינוך, ובתשתיות בכלל, הן ברמה הלאומית והן ברמה המוניציפלית.
(מה שנכון - גם יש שם יותר כסף).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 23:40 
א.ב כתב:
אגב, הפרטת שירותי התקשורת הוזילה את שיחות הטלפון. פעם בזק היו מונופול ושיחת טלפון היתה דבר יקר, שלא לדבר על שיחה לחו"ל.

ברור. זה רק ההפרטה. אין לזה שום קשר לעובדה שלפני 30 שנה כל שיחה היתה צריכה מיתוג פיזי והכבלים (העבים ומרובי המגברים) שבאוקיינוסים (ובין הערים) היו יכולים להעביר עשרות או מאות שיחות בו זמנית בלבד (ומגבלות דומות לגבי שיחות דרך לווין), ומאז סיב דק אחד יכול להעביר מיליוני שיחות בו זמנית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 23:59 
סמל אישי של המשתמש
קומוניסים כתב:
א- הוכחה שהוא היה מזכ"ל או מנכ"ל המפלגה? לא מכיר את זה. וגם גוגל לא אז אודה להוכחה.
ב- הוכחה לכך שהמפלגה שותפה לאירועים של חננו? אני לא מכיר מידע כזה ואופתע מאוד אם זה המצב. לגמרי לא מתחבר למציאות שאני מכיר.
ג- הספר ה"מתועב" הזה, כלשונך, אינו הוביל להרשעה נגד מחבריו.

א- לפני שאני צולל לחיפושים על משהו שאני יודע שהוא נכון רק כדי להוכיח משהו למישהו עלום שם באינטרנט, האם זה ישנה לך משהו? אם תראה שהוא מהנהגת המפלגה, האם תתחיל לקרוא להם מפלגת טרור? או שאתה כעקרון לא תקרא להם ככה אף פעם, ואתה רק מחפש איך להתווכח למען זה?
ב- כנ״ל.
ג- דבר ראשון, זה לא ספר מתועב בעינך?
שנית, פתאום הרשעה זה הדבר החשוב בעינך? כי הנה פתחת כאן אשכול שקורא לתאטרון אל-מידאן תומך בטרור ומזדהה עם ארגוני טרור, דבר שהם עבירות פליליות בישראל, אבל לא שינה לך כלום העובדה שאף אחד מההנהגה שם לא הורשע בעבירות האלו. אז מה זה - הרשעה היא הדבר הקובע, והתיאטרון לא משוייך לתמיכה בטרור, או שהרשעה היא לא הדבר הקובע, ומפלגת הבית היהודי קשורה לתמיכה בטרור?
או שאולי, לחילופין, כמו בהרבה דברים אחרים אצלך, יש סט ערכים שונה כשמדובר ביהודים וכשמדובר בערבים?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 00:05 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:

ההפרטה לא עשתה את זה. ניהול נכון, יחד עם התקדמות הטכנולוגיה עשו את זה.
המנהלים שניהלו את בזק כשהיא הצליחה? שוב דבר לא מנע מאף אחד לשכור את אותם אנשים בדיוק לעשות את אותם פעולות בדיוק, אחד לאחד, כשבזק היא חברה ממשלתית. הדבר היחיד שמנע את זה היו אנשים בהנהגת המדינה שהאמינו אידיאולוגית שזה לא צריך להיות בבעלות המדינה, ולא היו מוכנים לבצע שום רפורמה שהיא לא הפרטה (והרי כל חברה צריכה רפורמות, תמיד, אחרת היא נשארת בעבר), ועלו למדינה ברווחים ענקיים שהם העדיפו למסור לידיים פרטיות.
השיקול לא היה ביצועיסטי או כלכלי, אלא אידיאולוגי.

א.ב כתב:

והנמלים כיום? אנחנו מממנים משכורות עתק לאנשים שעושים עבודה שהרבה אנשים אחרים יכולים ורוצים לעשות. אנחנו שופכים שם סכומים עצומים ומקבלים אפס שירות, שביתות על ימין ועל שמאל כי אסור לפטר אף אחד חס וחלילה - הכל על חשבון האזרחים.

אתה מודע לזה שנמל חיפה שאנחנו כ״כ אוהבים להשמיץ נבחר לאחד מהנמלים הכי יעילים במדינות ה-OECD, עם משכורות יותר נמוכות מהמתחרים, והרבה מהדברים שציינו לזכותם באותו דו״ח היה אותם דברים שהוועד עובדים שם נאבק שנים לקבל, כן?
(נמל אשדוד משמעותית פחות יעיל מזה של חיפה, אבל הוא כן מעל הממוצע של מדינות ה-OECD)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 08:56 
א.ב כתב:
ציטוט:

אתה מפספס שוב ושוב את עניין הבחורה אל מול עניין הכפייה.
ועם כל הבעייתיות שבכפייה של מס - כבר כתבתי שאני כן חושב שריך להיות כזה ברמה מסוימת, עבור דברים שהם הכרחיים. עם זאת, לתת לפוליטיקאים לשחק עם סכומי עתק כרצונם, או אפילו לא רק לפוליטיקאים, גם לאדם שהוא מומחה בתחום - רק עבור לנהל "נכון" את השוק ולקבוע מה יעלה כמה (ואנחנו לא מדברים על רפואה עכשיו), זה מעוות לטעמי.

כבר חמש עשרה הודעות שאני מבין, אני פשוט ממש מפקפק באותנטיות של הבחירות שלך. כרגע עדיין לא ברור למה במקרה אחד אתה בוחר לספוג מיסים ושימוש בכספים ציבוריים לגחמות ובמקרה דומה מאוד אתה בוחר אחרת.
היות ואתה לא עונה אני אתן שתי תשובות אפשריות:
1. היכולת שלך לאמפתיה מתרופפת ככל שהמרחק הפיזי או השונות מתגברים, דבר די מובן והגיוני למרות שכדאי לעבוד עליו ולשפרו, גם אתה תרוויח מזה.
2. אתה יושב יותר מדי שעות בשיעורים של המרצה הלא נכון.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 09:39 
יש כאן הרבה הודעות אז אנסה לעשות סדר :D

1. teknoboy - דווקא הבאתי את הדוגמה של בזק אבל התעלמת ממנה. אתה גם כל כך להוט להראות ש"אין מספרים" וכותב ש"ניסו וזה לא הצליח" אבל לא מביא מספרים משל עצמך. כאלה שמשקללים גם את המיסים, בבקשה.
אני לא בעד עולם שבו יש מלחמת כל בכל, אלא בעולם של חופש הפרט והחירות שלו. מכל הבחינות (כלכלית ואזרחית). בעולם של שוק חופשי אדם יכול להחליט עבור עצמו האם שירות מסוים שווה את הסכום שהוא משקיע בו. אם אני קונה משהו, כנראה אני חושב שהתרומה של אותו דבר גדול/שווה מהמחיר שאני נותן, אחרת לא הייתי קונה. באותו אופן, המוכר שהסכים למכור במחיר הזה גם חושב שהתרומה שהוא מקבל גדולה/שווה מהמחיר שהוא קיבל. שנינו יצאנו מרוויחים. כאשר לוקחים לי כסף מהכיס כדי לממן הצגה בתיאטרון, המצב הזה לא מתקיים. ליברליזם ושוק חופשי לא רוצים מלחמת כל בכל (ואתה עוד מתלונן על שימוש בסיסמאות...), ממש להיפך - יש הרבה יחסי גומלין בשוק כזה, ובכל עסקה כולם מרוויחים (הרי אחרת היא לא היתה מתקיימת). אם יש שוק שבו הביקוש עולה והמחירים מזנקים - יכנסו מתחרים חדשים עם מחירים זולים יותר. לעומת זאת, כאשר נותנים לחברת החשמל לשלוט כמונופול בתחום שלם, היא יכולה לשלם לעובדים שלה משכורות עתק, לתת שירות לא יעיל, לגבות מחירים גבוהים ולהיות בחובות של מיליונים שאותם אנחנו האזרחים נצטרך להשיב ביום מן הימים.
אני בטוח ששוק העבודה בסקנדינביה הוא גמיש - האיגודים המקצועיים שם נותנים הכשרה מקצועית ויש תמיכה מן הממשלה למפוטרים, אך שוק העבודה הסקנדינבי הוא מהגמישים בעולם. קל מאוד לפטר שם עובדים ויש תחלופה גבוהה של עובדים. ההבדל שם הוא התמיכה שניתנת לאחר הפיטורים - אני לא חושב שזה מושלם אבל בשורה התחתונה השוק שם גמיש. זה שמישהו מאוגד לא אומר שאי אפשר לפטר אותו (זה נכון לשוק הישראלי, לא לשווקים שם). בשורה התחתונה אני לא מת על השיטה שלהם אבל היא כמובן עדיפה על השיטה הישראלית של קבוצות אינטרסים שמחזיקות פה את כולם בביצים.

2. אדום מטלי - כמעט בכל מדד קפיטליזם/חופש שוק אתה תראה את אוסטרליה בטופ 5, ואם לא אז בטופ 10. אתה יכול לחפש ולקרוא. סתם בשליפה של שניה מגוגל, אם תרצה מקורות שמבחינתך יותר חזקים אני מאמין שתמצא:
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9B%D7 ... 7%99%D7%94
https://au.finance.yahoo.com/news/the-1 ... ccounter=1
https://www.quora.com/What-is-the-most- ... -the-world

ד"א, לא הבנתי למה אם התחבורה הציבורית מפותחת שם זה אומר שאין קפיטליזם. אני לא יודע מה קורה שם באמת עם התחבורה/מי מממן אותה, אבל שהתחבורה הציבורית מפותחת זה לא טיעון שאמור להראות שאין קפיטליזם.

3. מתן, ברור שהיו עוד שינויים - אבל התחרות יצרה שינוי מחיר מיידי. ברגע שיש יותר מחברה אחת - הן יתחרו ביניהן על שירות טוב ומחיר נמוך. הן ייעלו את עצמן ויחפשו מה הדרך הטובה ביותר לספק את האיזון בין המחיר לשירות. כאשר יש רק חברה אחת, שממומנת על ידי כספי אזרחים - לאף אחד לא איכפת. המקום של החברה בשוק מובטח, היא מונופול, והכסף הוא של אחרים ועובר בין כה וכה בתקציב הממשלתי אז אפשר לבזבז, ליצור משרות לא חשובות, לנפח משכורות וכו'.

4. red in blood - זה בדיוק העניין, כשחברה היא ממשלתית זה כן מונע לשכור מנהלים טובים כי כבר יש מנהלים שלא יזוזו מהכיסא שלהם. בוא תנסה להחליף מנהלים בחברות ממשלתיות. רוצה לפטר מישהו? שביתה. רוצה לקצץ תקציב? שביתה. רוצה ליצור אפשרות לתחרות במשק? שביתה. בדיוק כמו שהיה עכשיו עם נמל אשדוד.

5. אז מה איכפת לאותם נמלים שיהיו עוד נמלים מתחרים? הרי אם הנמל כל כך טוב, הוא ימשיך להיות טוב גם במצב תחרות.

6. Lion Den - אני לא הנושא. אתה לא צריך לעשות לי ניתוח פסיכולוגי. אני מעדיף מה שבא לי, ואני לא חייב הסברים לאף אחד, מכיוון שאני עושה החלטה לגבי עצמי. אם אני מוכן להשתתף בארוחה עם חברים ולשלם גם על מה שאני לא אוכל או לשלם דמי עמותה לכדורסל, זאת הבחירה שלי מה לעשות עם הכסף. כאשר אדם בוחר לעשות משהו, הוא רואה את הרווח במהלך הזה (לא בהכרח רווח כלכלי, יכול להיות גם רווח של תחושה, הרגשה, הנאה).
לא ברור לי למה אני הנושא כאשר ברור שאנחנו מדברים על מדיניות כלכלית של מדינה - אני אעשה מה שאני רוצה עם הכסף שלי, לא מבין מאיפה חוסר הבושה הזו לדחוף את האף לעניינים פרטיים של אנשים אחרים. כנראה שבאמת מתאימה לך מדינה שהממשלה שולטת בהכל, עוקבת אחרי אנשים ומחליטה מה טוב בשבילך.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 09:49 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:

4. red in blood - זה בדיוק העניין, כשחברה היא ממשלתית זה כן מונע לשכור מנהלים טובים כי כבר יש מנהלים שלא יזוזו מהכיסא שלהם. בוא תנסה להחליף מנהלים בחברות ממשלתיות. רוצה לפטר מישהו? שביתה. רוצה לקצץ תקציב? שביתה. רוצה ליצור אפשרות לתחרות במשק? שביתה. בדיוק כמו שהיה עכשיו עם נמל אשדוד.

וזה נכון גם בחברה פרטית. יכולת לנהל קיימת בשניהם, עם מגבלות דומות (אך אכן לא זהות).
השמירה על חברות ציבוריות כבירוקרטיות ולא יעילות היא לא גזירת הגורל, אלא החלטה מודעת של מי שרוצה להפריט את אותן חברות.
ומעבר לזה, אתה קצת סותר את עצמך. אם לפטר מנהל אומר שביתה, זה אומר שההנהלה שולטת באיגודים המקצועיים, ואז זה אומר שהאיגודים האלו לא גורמים לעיכובים ובעיות באופן שוטף כי הם לא יפעלו נגד החלטות ההנהלה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 09:53 
סמל אישי של המשתמש
א.ב., יש לי שאלה -
האם אתה מאמין שיש תועלת לפעילויות שאינן נמדדות בהכרח במדדים של רווח/הפסד?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 09:58 
אדום נחמד כתב:
א.ב., יש לי שאלה -

בכל פעילות יש רווח או הפסד .......

הוא גם כתב על זה "כאשר אדם בוחר לעשות משהו, הוא רואה את הרווח במהלך הזה (לא בהכרח רווח כלכלי, יכול להיות גם רווח של תחושה, הרגשה, הנאה)."

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 10:04 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:
teknoboy -
1. דווקא הבאתי את הדוגמה של בזק אבל התעלמת ממנה. אתה גם כל כך להוט להראות ש"אין מספרים" וכותב ש"ניסו וזה לא הצליח" אבל לא מביא מספרים משל עצמך. כאלה שמשקללים גם את המיסים, בבקשה.
2. אני לא בעד עולם שבו יש מלחמת כל בכל, אלא בעולם של חופש הפרט והחירות שלו. מכל הבחינות (כלכלית ואזרחית). בעולם של שוק חופשי אדם יכול להחליט עבור עצמו האם שירות מסוים שווה את הסכום שהוא משקיע בו. אם אני קונה משהו, כנראה אני חושב שהתרומה של אותו דבר גדול/שווה מהמחיר שאני נותן, אחרת לא הייתי קונה. באותו אופן, המוכר שהסכים למכור במחיר הזה גם חושב שהתרומה שהוא מקבל גדולה/שווה מהמחיר שהוא קיבל. שנינו יצאנו מרוויחים. כאשר לוקחים לי כסף מהכיס כדי לממן הצגה בתיאטרון, המצב הזה לא מתקיים. ליברליזם ושוק חופשי לא רוצים מלחמת כל בכל (ואתה עוד מתלונן על שימוש בסיסמאות...), ממש להיפך - יש הרבה יחסי גומלין בשוק כזה, ובכל עסקה כולם מרוויחים (הרי אחרת היא לא היתה מתקיימת). אם יש שוק שבו הביקוש עולה והמחירים מזנקים - יכנסו מתחרים חדשים עם מחירים זולים יותר. לעומת זאת, כאשר נותנים לחברת החשמל לשלוט כמונופול בתחום שלם, היא יכולה לשלם לעובדים שלה משכורות עתק, לתת שירות לא יעיל, לגבות מחירים גבוהים ולהיות בחובות של מיליונים שאותם אנחנו האזרחים נצטרך להשיב ביום מן הימים.
3. אני בטוח ששוק העבודה בסקנדינביה הוא גמיש - האיגודים המקצועיים שם נותנים הכשרה מקצועית ויש תמיכה מן הממשלה למפוטרים, אך שוק העבודה הסקנדינבי הוא מהגמישים בעולם. קל מאוד לפטר שם עובדים ויש תחלופה גבוהה של עובדים. ההבדל שם הוא התמיכה שניתנת לאחר הפיטורים - אני לא חושב שזה מושלם אבל בשורה התחתונה השוק שם גמיש. זה שמישהו מאוגד לא אומר שאי אפשר לפטר אותו (זה נכון לשוק הישראלי, לא לשווקים שם). בשורה התחתונה אני לא מת על השיטה שלהם אבל היא כמובן עדיפה על השיטה הישראלית של קבוצות אינטרסים שמחזיקות פה את כולם בביצים.

1. לגבי הדוגמה של בזק, הסבירו כבר כמה אנשים למה היא לא ממש רלוונטית. אני צריך גם לכתוב משהו? אני חייב לצטט ולשים פרח, או שזה שקיבלת תשובה מספיק? :SMOKE:
לגבי מספרים - אתה טענת טענה מאוד ברורה: שאם התחבורה הציבורית תופרט היא תהיה זולה יותר. בסך הכול ביקשתי דוגמה. על פניו נראה שאין לך, ואז זה קצת מוזר שהתבטאת בכזאת נחרצות על דבר שהוא בעצם ניחוש.
הטענה שאני טענתי לא היתה מספרית. אני כתבתי שחייהם של אנשים עניים ישתפרו אם תהיה להם תחבורה ציבורית "בחינם" (כלומר על חשבון מי שעשיר יותר מהם וכן משלם מסים וכו'). גם על זה הגבת בטענה מספרית (זה יקר מדי) אבל לא טרחת לתת דוגמה או להסביר למה. וזה לא אמור להיות קשה, הרי הסמולנים הסוציאליסטים האלה כבר מסבסדים תחב"צ בהרבה מקומות. אם זה היה כזה גרוע, לא היה צריך להיות קשה למצוא דוגמה אחת עסיסית כדי להדגים את זה.
2. אני מבין למה אתה לא אוהב את הביטוי מלחמת הכול בכול, אבל שים לב שזה פחות או יותר מה שאתה מתאר (למרות המאמץ להימנע מכך): עולם שבו אנשים מונעים רק על פי שיקולי רווח אישי, ושסולידריות עם אחרים נתפסת בו כמשהו שבין הזיה לבין חטא.
3. אם אני מבין אותך נכון, הציבור מממן את הגמישות הזאת שאתה מתאר בשוק העבודה (המעסיק יכול לפטר בלי בעיה, והממשלה\הציבור מממנים את התמיכה במפוטר.
אם המדינה\ציבור יכולים להשקיע כסף כדי להגמיש את שוק העבודה, למה אסור למדינה\ציבור להשקיע כסף במשהו אחר? (גם אם הוא עוזר לא רק לשבריר אחוז של מיליארדרים אלא גם לסתם אנשים, אתה יודע, גם זה מותר)

ועוד דבר, אני מקווה מאוד בשבילך שבחיים האמיתיים אתה לא מודד כל דבר אך ורק בעיניים של כסף ורווח, וקצת מצער שאת היחס שלך לחברה שאתה חי בתוכה ומהווה חלק ממנה אתה מנסח במונחים האלה.

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 10:12 
teknoboy כתב:
א.ב כתב:
2. מן הסתם אין לי נתונים על הפרטה ומחיר לפני/אחרי, ובמיוחד כזה שמשקלל את התשלום העקיף ששילמת לפני כן. הסברתי כבר - זה לא חכמה להגיד שהמחיר לפני ההפרטה הוא "אפס" ולאחר ההפרטה הוא יותר גבוה. זה מובן מאליו, כי במחיר לפני ההפרטה פשוט לא חישבו את מה ששילמת.

3. ואם במה שניסו/לא ניסו עסקינן, רוב העולם המערבי המצליח הולך לכיוון של הפרטה ושוק חופשי. גמישות בשוק העבודה, קלות עשיית עסקים - זה הכיוון ואלו המדינות המצליחות. גם במדינות הסקנדינביות שכל כך אוהבים להביא פה כדוגמה יש הרבה יותר חוופש שוק מאשר בישראל.

2. אה, אין מספרים. רגע, למה? הרי זה לא משהו שבדית מליבך אתמול בערב. מה שאתה מציג פה זה לא רק עמדה מקובלת בעולם, זה גם דבר שניסו לא מעט פעמים. יכול להיות שאי אפשר למצוא דוגמה אחת שבה זה הצליח???
3. אתה בטוח ששוק העבודה בסקנדינביה הוא "גמיש", כהגדרתך? יכול להיות שיותר קל לפתוח שם עסק קטן, בסך הכול גם זה דבר שאנשים רגילים עושים ולא תאגידי ענק, אבל אני ממש לא משוכנע שיחסי הכוחות בשוק העבדוה שם מוטים כל כך לרעת העובד (סתם דוגמה, בשוודיה מעל שמונים אחוז מהעובדים מאוגדים ונהנים מהגנת איגוד מקצועי. מה השיעור הממוצע במערב? נדמה לי שבישראל זה שליש פלוס מינוס). בנוסף, בסקנדינביה אמנם לא מפריעים יותר מדי למי שרוצה לעשות עסקים (אולי המיסוי קצת גבוה מהמקובל, אבל כמו שאמרת, קל שם), אבל המדינה בכל זאת מתערבת במשק בדרכים שונות ומשונות, החל ברגולציה, דרך הענקת זכויות סוציאליות וכלה בהתערבות בפעילות הכלכלית ממש.
בקיצור, נראה לי שכדאי להמעיט בססמאות ("צמצום מעורבות ממשלתית! שוק חופשי יסדר את הכול!! אין צורך בשום דבר שאדם יכול לשרוד בלעדיו!!") ועדיף לבחון את המציאות בצורה קצת יותר מדוקדקת (גם אם זה אומר שתצטרך לוותר על התפיסה ה"רומנטית" כל כך של מלחמת הכול בכול, לא שאני יודע למה שמישהו ירצה לחיות בעולם כזה).

במקרה מצאתי את הפוסט הזה בקבוצה בשם "התנועה הליבראלית החדשה" בפייסבוק כשחיפשתי קצת נתונים על שוק העבודה בדנמרק (משיחות עם המפיץ שלי שם בעבר הוא אמר שעובד ממוצע נשאר אצלו במקסימום שנתיים),
בתכלס לא ממש ידעתי את הנתונים הללו והם הפתיעו אותי (ולפי המקורות שהוא צרף כנראה הדברים נכונים).

https://www.facebook.com/IsraeliFreedom ... acking=%7B"tn"%3A"R"%7D

כותב חבר התנועה Eran Ron על השוק הקפיטליזם הסקנדינבי. ומסביר מעט מאי ההבנות הנפוצות בתקשורת ובדעת הקהל בישראל:

בסקנדינביה, המע"מ (השנוא על יחימוביץ – "זה מס טיפש ולא צודק, כי הוא מוכל על כולם, באופן שווה") גבוה יותר. מס החברות נמוך יותר מאשר בישראל (למרות מה שיחימוביץ' מספרת). הרגולציה (האהובה על יחימוביץ) בסקנדינביה היא מהנמוכות בעולם (יחימוביץ' - "הריבון הוא הרגולטור ,הוא מרסן לשוק החופשי") בעוד שאצלנו הרגולציה היא מהגבוהות בOECD, המיסוי בסקנדינביה תחרותי יותר – משמעותית. המגזר הציבורי קטן יותר. אז כן, הסקנדינביות קפיטליסטיות יותר מאיתנו.
הסקנדינביות ביצעו ניסוי סוציאליזם כושל – בין שנות ה50 ל90 (אולי מפה נובע הבלבול) שכלל מיסוי גבוה, בעלות ממשלתית על חברות ושירותים רבים ורגולציה חזקה. הם חוו משבר כלכלי קשה (כמונו - בשנות ה80) ואז הם עברו תהליך עמוק מוצלח של הפרטה, ליברליזציה של המשק והורדת מסים, בערך כמונו (בהובלת פרס ויצחק מודעי), רק שהסקנדינבים הלכו רחוק יותר בליברליזציה והגיעו לתוצאות טובות יותר, אין שום קשר בין מדיניות הכלכלית הסקנדינבית למה שיחימוביץ' ומפלגת העבודה רוצים לעשות (כדי להבין מה תהיה התוצאה של המדיניות הזו תסתכלו יותר בכיוון ונצואלה).
מאז שנות ה90, השוודים הפריטו את חברות האנרגיה שלהם (Stocholm Energi, Hasshold Energi AB ועוד..) את שירותי הייעור שלהם (Swedish Forest Service) חברת הטלקומניקציה הלאומית, הדואר, חברות ביטחוניות (כמו Celsius Industries), חברות תרופות (Pharmacia AB), בנקים (כמו Nordbanken), חברת הפלדה הלאומית (SAAB) ועוד.. זהו תהליך הפרטה שממשיך עד היום, כיום כבר 90% מהחברות והנכסים בשוודיה בבעלות פרטית ועוד 5% בבעלות מעורבת.
האם ישנם מדדים על פיהם סקנדינביה הינה יותר סוציאליסטית מישראל ? כן, בערך :
1.גודל ההוצאה הממשלתית (57 אחוז בממוצע בסקנדינביה לעומת 42 בישראל) – ופה חשוב להבין 2 דברים :
1.1 ההוצאה הממשלתית הסקנדינבית הגבוה יותר ממומנת ע"י השכבות החלשות (כאמור ההשתתפות במס הכנסה ישיר בסקנדינביה של העשירונים הגבוהים נמוכה יותר והמסים העקיפים – מע"מ, דלק ומסי רכישה אחרים גבוהים יותר). אכן דרגת המיסוי הגבוה ביותר היא גבוה - למשל בשוודיה 60% לעומת 50% בישראל, אבל דירוג המס הוא פחות פרוגרסיבי ובדרגת המיסוי הנמוכה השוודים בעלי ההכנסה הנמוכה משלמים יותר - 30% לעומת 10% בישראל – כלומר מודל המס הישראלי פרוגרסיבי יותר.
1.2 ההוצאה הממשלתית מוזרמת לשוק חופשי יותר, מופרט, ממומנת אך לא מנוהלת ע"י הממשלה – הכסף מחולק למעשה בחזרה לאזרחים כדי שיבחרו בעצמם את המוצרים עבורם.
2. עבודה מאורגנת – בסקנדינביה יש אחוז גבוה במיוחד (כ80%) של עובדים מאוגדים, אבל כשהשוק חופשי לתחרות בין עסקים, כולל תחרות בינ"ל, נוצרת תרבות בה האיגודים נזהרים שלא לפגוע בעסקים פן יאבדו את עבודתם – קיום העסק חשוב יותר מתנאי העבודה, בכתבה של רולניק על האיגודים בשוודיה ניתן היה לראות מנהיגי איגודי עובדים מדברים על יעילות, תחרות ופריון. בדנמרק המצב קיצוני במיוחד - אין קביעות במגזר הציבורי (מלבד סגל אקדמי), קל במיוחד לפטר עובדים ואכן כל שנה 25% מהדנים מחליפים את מקום העבודה שלהם. בסקנדינביה המדינה משקיעה משאבים בסבסוד הכשרות, ולא בסבסוד עסקים כושלים ומשרות ארכאיות, המדינה הסקנדינבית ממעטת להתערב ישירות בשוק העבודה, היא אפילו לא קובעת שכר מינימום והוא נקבע (אם נקבע) עצמאית בין איגודי העובדים למעסיקים.
---------------------------------------------------------------------
מרגיש שאני חוזר על עצמי עם הנושא הזה, אבל כמו ש Omer Moav ציין נראה שהדיסאינפורמציה בנושא הזה היא הרסנית במיוחד, מקווה שתמצאו את האיקונוגרפיה הזו שימושית.
שוב, המספרים באיקונוגרפיה הם ממוצע עבור שוודיה, דנמרק ופינלנד, לא החשבתי את נורווגיה כי היא נסיכות נפט ולא באמת צריכה מדיניות כלכלית.
--------------------------------------------------------------------
קישורים ומראי מקומות בתגובה הראשונה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 10:14 
סמל אישי של המשתמש
pokara כתב:
אדום נחמד כתב:
א.ב., יש לי שאלה -

בכל פעילות יש רווח או הפסד .......

הוא גם כתב על זה "כאשר אדם בוחר לעשות משהו, הוא רואה את הרווח במהלך הזה (לא בהכרח רווח כלכלי, יכול להיות גם רווח של תחושה, הרגשה, הנאה)."

אולי לא התנסחתי טוב
יש דברים שהרווח שלהם לא ברור לנו בנקודת זמן מסויימת, אלא רק בדיעבד.
זה כמו לשאול ילד אם הוא מעדיף לאכול ירקות או ממתקים.
אחת הדוגמאות שניתנה כאן היא החשיבות ההסטורית של תרבות, ולא דווקא החשיבות המיידית.
דוגמאות אחרות הן למשל שמירה על הטבע, מתן חינוך לכל שכבות האוכלוסיה, או הגנה אישית (אפשר גם להפריט את המשטרה לא? אם אתה רוצה שישמרו עליך, תשלם. לא שילמת, לא נשמרת).

יש המון דברים שאני מסכים שמדינה לא צריכה לממן. בעיקר דברים שנתונים במחלוקת פוליטית (לכל כיוון). אף אחד פה הוא לא קומוניסט שדורש להלאים גם את חוש הריח שלנו. לי לפחות לא ברור איך אפשר את כל הביצים בסל של סולידריות חברתית. זה הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 10:18 
ציטוט:
וזה נכון גם בחברה פרטית. יכולת לנהל קיימת בשניהם, עם מגבלות דומות (אך אכן לא זהות).
השמירה על חברות ציבוריות כבירוקרטיות ולא יעילות היא לא גזירת הגורל, אלא החלטה מודעת של מי שרוצה להפריט את אותן חברות.
ומעבר לזה, אתה קצת סותר את עצמך. אם לפטר מנהל אומר שביתה, זה אומר שההנהלה שולטת באיגודים המקצועיים, ואז זה אומר שהאיגודים האלו לא גורמים לעיכובים ובעיות באופן שוטף כי הם לא יפעלו נגד החלטות ההנהלה.

בחברה פרטית יש מי שיש לו אינטרס שהחברה תהיה רווחית ויעילה. זה לא אותו דבר כמו חברה ציבורית שהכסף מגיע מהאזרחים ואז אפשר להיכנס לחובות שמכוסים על ידיהם שוב שווב (ע"ע חברת החשמל). אני לא סותר את עצמי - כי מנהל זה לא בעלי החברה ולא הדירקטוריון, זה מנהל כלשהו בחברה. יש מנהלים בתוך וועדים.

ציטוט:
א.ב., יש לי שאלה -

כן, פשוט רווח/הפסד מסוג אחר (לא כספי). אחרת הייתי שם כסף בהפועל כדורסל? טס לחו"ל מדי פעם? עוזר לזקנה לחצות את הכביש?

ציטוט:
1. לגבי הדוגמה של בזק, הסבירו כבר כמה אנשים למה היא לא ממש רלוונטית. אני צריך גם לכתוב משהו? אני חייב לצטט ולשים פרח, או שזה שקיבלת תשובה מספיק? :SMOKE:
לגבי מספרים - אתה טענת טענה מאוד ברורה: שאם התחבורה הציבורית תופרט היא תהיה זולה יותר. בסך הכול ביקשתי דוגמה. על פניו נראה שאין לך, ואז זה קצת מוזר שהתבטאת בכזאת נחרצות על דבר שהוא בעצם ניחוש.
הטענה שאני טענתי לא היתה מספרית. אני כתבתי שחייהם של אנשים עניים ישתפרו אם תהיה להם תחבורה ציבורית "בחינם" (כלומר על חשבון מי שעשיר יותר מהם וכן משלם מסים וכו'). גם על זה הגבת בטענה מספרית (זה יקר מדי) אבל לא טרחת לתת דוגמה או להסביר למה. וזה לא אמור להיות קשה, הרי הסמולנים הסוציאליסטים האלה כבר מסבסדים תחב"צ בהרבה מקומות. אם זה היה כזה גרוע, לא היה צריך להיות קשה למצוא דוגמה אחת עסיסית כדי להדגים את זה.
2. אני מבין למה אתה לא אוהב את הביטוי מלחמת הכול בכול, אבל שים לב שזה פחות או יותר מה שאתה מתאר (למרות המאמץ להימנע מכך): עולם שבו אנשים מונעים רק על פי שיקולי רווח אישי, ושסולידריות עם אחרים נתפסת בו כמשהו שבין הזיה לבין חטא.
3. אם אני מבין אותך נכון, הציבור מממן את הגמישות הזאת שאתה מתאר בשוק העבודה (המעסיק יכול לפטר בלי בעיה, והממשלה\הציבור מממנים את התמיכה במפוטר.
אם המדינה\ציבור יכולים להשקיע כסף כדי להגמיש את שוק העבודה, למה אסור למדינה\ציבור להשקיע כסף במשהו אחר? (גם אם הוא עוזר לא רק לשבריר אחוז של מיליארדרים אלא גם לסתם אנשים, אתה יודע, גם זה מותר)

ועוד דבר, אני מקווה מאוד בשבילך שבחיים האמיתיים אתה לא מודד כל דבר אך ורק בעיניים של כסף ורווח, וקצת מצער שאת היחס שלך לחברה שאתה חי בתוכה ומהווה חלק ממנה אתה מנסח במונחים האלה.

1. זה שהסבירו לא אומר שההסבר נכון. זה שבהמשך הטכנולוגיה והקידמה הפחיתו את המחיר לא אומר שהמחיר לא ירד כבר אז מפתיחת השוק לתחרות.
2. איך בדיוק סולידריות זה חטא? מאיפה הבאת את זה? הרווח שלך יכול להיות העזרה לאחר. אם אני תורם כסף לצער בעלי חיים - שיפרתי את מצבם של בעלי החיים, זה רווח. זה פעולה שעוזרת למשהו שחשוב לי.
3. אמרתי כבר אז שאני לא משתגע על השיטה הזאת, עוד בהודעה המקורית. לא הבאתי את המדינות הללו כמודל שאליו אני שואף. עם זאת, אני חושב שהוא עדיף בהרבה על מה שקורה בארץ וכרגע הייתי חותם עליו (אבל זה באמת לא חכמה להשוות לארץ).

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 10:24 
סמל אישי של המשתמש
א.ב כתב:

ציטוט:
א.ב., יש לי שאלה -

כן, פשוט רווח/הפסד מסוג אחר (לא כספי). אחרת הייתי שם כסף בהפועל כדורסל? טס לחו"ל מדי פעם? עוזר לזקנה לחצות את הכביש?

כבר תיקנתי את הניסוח שלי.
הכוונה שלי היתה לדברים שאתה לא יכול למדוד את הרווח שלהם, והם לא משרתים אף מטרה שלך ברגע נתון.
אם תוכל להגיב

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 10:24 
סמל אישי של המשתמש
pokara כתב:
teknoboy כתב:
א.ב כתב:

במקרה מצאתי את הפוסט הזה בקבוצה בשם "התנועה הליבראלית החדשה" בפייסבוק כשחיפשתי קצת נתונים על שוק העבודה בדנמרק (משיחות עם המפיץ שלי שם בעבר הוא אמר שעובד ממוצע נשאר אצלו במקסימום שנתיים),
בתכלס לא ממש ידעתי את הנתונים הללו והם הפתיעו אותי (ולפי המקורות שהוא צרף כנראה הדברים נכונים).

https://www.facebook.com/IsraeliFreedom ... acking=%7B"tn"%3A"R"%7D

כותב חבר התנועה Eran Ron על השוק הקפיטליזם הסקנדינבי. ומסביר מעט מאי ההבנות הנפוצות בתקשורת ובדעת הקהל בישראל:

בסקנדינביה, המע"מ (השנוא על יחימוביץ – "זה מס טיפש ולא צודק, כי הוא מוכל על כולם, באופן שווה") גבוה יותר. מס החברות נמוך יותר מאשר בישראל (למרות מה שיחימוביץ' מספרת). הרגולציה (האהובה על יחימוביץ) בסקנדינביה היא מהנמוכות בעולם (יחימוביץ' - "הריבון הוא הרגולטור ,הוא מרסן לשוק החופשי") בעוד שאצלנו הרגולציה היא מהגבוהות בOECD, המיסוי בסקנדינביה תחרותי יותר – משמעותית. המגזר הציבורי קטן יותר. אז כן, הסקנדינביות קפיטליסטיות יותר מאיתנו.
הסקנדינביות ביצעו ניסוי סוציאליזם כושל – בין שנות ה50 ל90 (אולי מפה נובע הבלבול) שכלל מיסוי גבוה, בעלות ממשלתית על חברות ושירותים רבים ורגולציה חזקה. הם חוו משבר כלכלי קשה (כמונו - בשנות ה80) ואז הם עברו תהליך עמוק מוצלח של הפרטה, ליברליזציה של המשק והורדת מסים, בערך כמונו (בהובלת פרס ויצחק מודעי), רק שהסקנדינבים הלכו רחוק יותר בליברליזציה והגיעו לתוצאות טובות יותר, אין שום קשר בין מדיניות הכלכלית הסקנדינבית למה שיחימוביץ' ומפלגת העבודה רוצים לעשות (כדי להבין מה תהיה התוצאה של המדיניות הזו תסתכלו יותר בכיוון ונצואלה).
מאז שנות ה90, השוודים הפריטו את חברות האנרגיה שלהם (Stocholm Energi, Hasshold Energi AB ועוד..) את שירותי הייעור שלהם (Swedish Forest Service) חברת הטלקומניקציה הלאומית, הדואר, חברות ביטחוניות (כמו Celsius Industries), חברות תרופות (Pharmacia AB), בנקים (כמו Nordbanken), חברת הפלדה הלאומית (SAAB) ועוד.. זהו תהליך הפרטה שממשיך עד היום, כיום כבר 90% מהחברות והנכסים בשוודיה בבעלות פרטית ועוד 5% בבעלות מעורבת.
האם ישנם מדדים על פיהם סקנדינביה הינה יותר סוציאליסטית מישראל ? כן, בערך :
1.גודל ההוצאה הממשלתית (57 אחוז בממוצע בסקנדינביה לעומת 42 בישראל) – ופה חשוב להבין 2 דברים :
1.1 ההוצאה הממשלתית הסקנדינבית הגבוה יותר ממומנת ע"י השכבות החלשות (כאמור ההשתתפות במס הכנסה ישיר בסקנדינביה של העשירונים הגבוהים נמוכה יותר והמסים העקיפים – מע"מ, דלק ומסי רכישה אחרים גבוהים יותר). אכן דרגת המיסוי הגבוה ביותר היא גבוה - למשל בשוודיה 60% לעומת 50% בישראל, אבל דירוג המס הוא פחות פרוגרסיבי ובדרגת המיסוי הנמוכה השוודים בעלי ההכנסה הנמוכה משלמים יותר - 30% לעומת 10% בישראל – כלומר מודל המס הישראלי פרוגרסיבי יותר.
1.2 ההוצאה הממשלתית מוזרמת לשוק חופשי יותר, מופרט, ממומנת אך לא מנוהלת ע"י הממשלה – הכסף מחולק למעשה בחזרה לאזרחים כדי שיבחרו בעצמם את המוצרים עבורם.
2. עבודה מאורגנת – בסקנדינביה יש אחוז גבוה במיוחד (כ80%) של עובדים מאוגדים, אבל כשהשוק חופשי לתחרות בין עסקים, כולל תחרות בינ"ל, נוצרת תרבות בה האיגודים נזהרים שלא לפגוע בעסקים פן יאבדו את עבודתם – קיום העסק חשוב יותר מתנאי העבודה, בכתבה של רולניק על האיגודים בשוודיה ניתן היה לראות מנהיגי איגודי עובדים מדברים על יעילות, תחרות ופריון. בדנמרק המצב קיצוני במיוחד - אין קביעות במגזר הציבורי (מלבד סגל אקדמי), קל במיוחד לפטר עובדים ואכן כל שנה 25% מהדנים מחליפים את מקום העבודה שלהם. בסקנדינביה המדינה משקיעה משאבים בסבסוד הכשרות, ולא בסבסוד עסקים כושלים ומשרות ארכאיות, המדינה הסקנדינבית ממעטת להתערב ישירות בשוק העבודה, היא אפילו לא קובעת שכר מינימום והוא נקבע (אם נקבע) עצמאית בין איגודי העובדים למעסיקים.
---------------------------------------------------------------------
מרגיש שאני חוזר על עצמי עם הנושא הזה, אבל כמו ש Omer Moav ציין נראה שהדיסאינפורמציה בנושא הזה היא הרסנית במיוחד, מקווה שתמצאו את האיקונוגרפיה הזו שימושית.
שוב, המספרים באיקונוגרפיה הם ממוצע עבור שוודיה, דנמרק ופינלנד, לא החשבתי את נורווגיה כי היא נסיכות נפט ולא באמת צריכה מדיניות כלכלית.
--------------------------------------------------------------------
קישורים ומראי מקומות בתגובה הראשונה.

שמע, פוקרה, אני מודה שאני לא מומחה ליחסי עבודה בסקנדינביה וכל זה, אבל אפילו אני, גם לפני הטקסט שהבאת, ידעתי שבסקנדינביה אין מדינות עם כלכלה סוציאליסטית מתוכננת על ידי הממשלה וכו' וכו'.
דבר שני, בתור לא-מומחה, פחות מעניינים אותי כל פרטי הפרטים של המנגנונים השונים, ומה שחשוב לי זה דבר אחד - שלצד החופש לפעילות כלכלית יהיו מנגנונים (שעולים כסף, אין מה לעשות) שיעזרו למי שלא יכול\מצליח וכו' וכו'. יש הרבה שיטות לעשות את זה.
דבר שלישי, הבחור שלך מתמקד בהבדלים בין שיטות המיסוי, אבל הוא שוכח שזה רחוק מלהיות הדבר החשוב היחיד. הוא קצת מתמקד באיזו פינה שמתאימה לו ומתעלם משאר התמונה. איפה התנאים הסוציאליים? איפה ההשקעה בתשתיות? איפה היחס של המדינה לאוצרות הטבע שלה (כמה תמלוגים משלמים על כריית מחצבים בשבדיה)? אי אפשר לבחור היבט אחד של המערכת (שבמקרה מתאים למעריצי עומר מואב) ולתעלם מכל השאר, ועוד לקרוא לזה "השוואה שימושית".

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 10:25 
א.ב

בעיניי המדינה יכולה לקדם ערכים חיוביים בעיניה גם אם אין להם מודל כלכלי רווחי אם יש לה תועלת מכך במישור אחר או בטווח רחוק. אם היא לא תתמוך כנראה שהפעילות לא תתבצע כלל, כי נדרשת השקעה גדולה ואין צפי לריווחיות ולכן גורמים פרטיים ימנעו מלהשקיע אותה. השאלה אם להשקעה בערכים יש משקל כלשהו בשיקולים שלך או שהם מתחילים ונגמרים ברווח או הפסד קצרי טווח

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 יולי 2018, 10:29 
אדום נחמד כתב:
א.ב כתב:

ציטוט:
א.ב., יש לי שאלה -

כבר תיקנתי את הניסוח שלי.
הכוונה שלי היתה לדברים שאתה לא יכול למדוד את הרווח שלהם, והם לא משרתים אף מטרה שלך ברגע נתון.
אם תוכל להגיב

בגדול זאת אותה תשובה מקודם - אני לא יכול למדוד רווח של תרומה למשהו. מה הכוונה לא משרתים אף מטרה ברגע נתון?
ברור שיש תועלת כלשהי לאנשים כלשהם מדברים שהם לא מדידים. השאלה מה היא התועלת, כמה זה עולה לאחרים, מי האנשים שיש להם תועלת. השאלה שלך כל כך לא מוגדרת שקצת קשה להגיב. אם תוכל תתן דוגמה ספציפית.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פורום נעול נושא זה נעול, אינך יכול לערוך הודעות או לבצע תגובות עתידיות.  [ 188 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 37 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה

חפש:
עבור ל: