תמונות אדום עולה חדשות הפועל ת"א-כדורסל האתר הרשמי אולטראס הפועל שירים      עמותת האוהדים   פורומים משנים קודמות: 2003 2004 2005 2006 2007/8 2009/10 2011/12

פורום השדים האדומים

פורום אוהדי הפועל תל אביב
עכשיו 28 אפריל 2024, 18:37

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

פורום נעול נושא זה נעול, אינך יכול לערוך הודעות או לבצע תגובות עתידיות.  [ 62 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3  הבא
מחבר הודעה
 נושא ההודעה: Re: התלמוד בערסית
הודעהפורסם: 09 נובמבר 2014, 00:40 
סמל אישי של המשתמש
its-sick כתב:
dr.avi כתב:
איציק, אתה סגור על זה שהתרגום מארמית לעברית מדויק במאת האחוזים?
לא מדובר בתרגום מילה במילה. זה תרגום ספרותי, שדואג שמה שאתה קורא יהיה ברור לך. גם מעברית לעברית זה ככה.
ציטוט:
יהודיות מגלחות את השיער מהכוּס וגויות לא. (מסכת סנהדרין, דף כא עמוד א)

http://www.daatemet.org.il/issues.cfm?ISSUE_ID=542
אתה יכול לחפש ברשת את מסכת סנהדרין דף כא עמוד א ולקרוא:
http://daf-yomi.com/Dafyomi_Page.aspx?id=3650
אם הטקסט המקורי בעברית הוא: "ויצא לך שם בגוים ביפיך - שאין להן לבנות ישראל לא שער בית השחי ולא בית הערוה"
אז ה"תרגום" מסביר לך גם את הקשר למה שכתוב לפני ואחרי: "המשיכו התלמידים לשאול: מנהג בנות ישראל לגלח שער ערוותן, אם כך מניין היה לתמר שער ערווה?"
בטקסט המקורי אין את השאלה עצמה כשאלה אלא רק אזכור "עובדה" סותרת, אבל אפשר להבין מכך שיש תשובה שהיתה פה שאלה, וזה הקשר למה שהיה במשפט הקודם.

תרגום ספרותי? כוס? זין? שפיך?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 נובמבר 2014, 01:39 
איציק, גדלת בחינוך דתי ?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 נובמבר 2014, 02:06 
סמל אישי של המשתמש
dr.avi כתב:
תרגום ספרותי? כוס? זין? שפיך?
בזה התרגום מדויק. התרגום לא מדויק מבחינת מבנה המשפטים, אבל הוא לא ממציא שום דבר.

נא לא לצטט הודעות של אנשים לא ראויים, שיישאר מוסתר, תודה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 09 נובמבר 2014, 09:11 
סמל אישי של המשתמש
ממה שראיתי ומ5 היחידות שיש לי בתושב"ע, התרגום אכן מדויק אך קצת מוציא דברים מהקשרם..
התנאים והאמוראים האלו פשוט הביאו דוגמאות נורא מטרידות לחיי היום-יום, והסיפורים שלהם מצביעים על כך שהיו שיכורים וחרמנים תמידית..

אבל איך שאמרו פה, הקללות והתרגום זה לא מה שמטריד.. שאנשים לומדים את זה ויש להם הכרה לאומית זה מה שמטריד (במקום מט', אנגלית וצבא)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 20 נובמבר 2014, 11:23 
סמל אישי של המשתמש
זה דף הפייסבוק של יוצרי אותו דף, יש בו הרבה פוסטים מעניינים כולל קטעי וידאו של רבנים שמלמדים בימינו את הזבל הזה:
https://www.facebook.com/pages/%D7%93%D ... 1310903458

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 20 נובמבר 2014, 13:22 
ציטוט:
מותר לבנות סוכה שאחד הקירות שלה הוא פיל, אם הוא קשור טוב, וממלאים ענפים מתחת לבטן שלו. (מסכת סוכה, דף כג עמוד א)

אמא,
סוכות הבא אנחנו משדרגים!

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 20 נובמבר 2014, 15:39 
סמל אישי של המשתמש
צור ש. כתב:
ציטוט:
מותר לבנות סוכה שאחד הקירות שלה הוא פיל, אם הוא קשור טוב, וממלאים ענפים מתחת לבטן שלו. (מסכת סוכה, דף כג עמוד א)

אמא,
סוכות הבא אנחנו משדרגים!

:BOW:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 21 נובמבר 2014, 02:36 
סמל אישי של המשתמש
צור ש. כתב:
ציטוט:

אמא,
סוכות הבא אנחנו משדרגים!

אתה לא תקשור שום פיל, אתה מבין??????

"וגם החובות, לא היה צריך לשלם אותם" (חיים רמון, כתבה על הירידה בערוץ מכבי, 1:47)
ימין קיצוני בשני הצדדים מסוכן באותה מידה.
רוצו לעשות חברות בעמותת הכדורסל: http://www.hapoeluta.com/

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 29 אפריל 2018, 10:19 
סמל אישי של המשתמש
MANDALA כתב:
איציק, גדלת בחינוך דתי ?
לא ראיתי את השאלה בזמנו לפני כארבע שנים.
גדלתי בחינוך טברייני...
שם גם בבית ספר ממלכתי "החליפו" בלי לשאול אף אחד חלק ממקצועות הליבה בלימודי תלמוד.
במהלך כיתות ז-ח למדנו כשליש מהשעות את מסכת נזיקין, כי המחנך היה דתי והחליט שזה טוב לנו (היינו הכיתה היחידה בשכבה שעשתה זאת, לכיתות האחרות היו מחנכות חילוניות).
אז לא היה נהוג שההורים מתערבים בנעשה בבית הספר.
ארמית וכתב רש"י למדנו כבר מכתה ד' כי ככה למדנו את התורה (זה היה בכל השכבה).
בסופו של דבר גם עשיתי בגרות בתושב"ע, שזה בהחלט ברמה יותר נמוכה ממה שלמדתי בכתה ז'.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 29 אפריל 2018, 10:39 
איך נזכרת עכשיו בשאלה ששאלו אותך לפני 4 שנים?!

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 29 אפריל 2018, 10:43 
סמל אישי של המשתמש
לירון האדום כתב:
איך נזכרת עכשיו בשאלה ששאלו אותך לפני 4 שנים?!
התפוצצה לי תיבת הדואר ומחקתי הודעות ישנות שם.
מישהו שם שאל אותי פעם שאלה על אחת ההודעות פה.
וזה כמובן גם אשכול יפה בעיניי וראוי להקפצה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 29 אפריל 2018, 15:58 
ציטוט:
הארץ שטוחה והשמיים מכסים אותה מכל הצדדים, חוץ מהצד הצפוני שעליו יש ויכוח.
השמש עוברת בבוקר ובערב דרך חורים בשמיים, ויש ויכוח האם בלילה השמש נעה מעל לשמיים או מהצד הצפוני שלהם.

יש כבר החלטה בנושא הזה?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 29 אפריל 2018, 17:46 
סמל אישי של המשתמש
לימודי גמרא :HEART2:

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 27 מאי 2018, 00:19 
its-sick כתב:
MANDALA כתב:
איציק, גדלת בחינוך דתי ?
לא ראיתי את השאלה בזמנו לפני כארבע שנים.
גדלתי בחינוך טברייני...
שם גם בבית ספר ממלכתי "החליפו" בלי לשאול אף אחד חלק ממקצועות הליבה בלימודי תלמוד.
במהלך כיתות ז-ח למדנו כשליש מהשעות את מסכת נזיקין, כי המחנך היה דתי והחליט שזה טוב לנו (היינו הכיתה היחידה בשכבה שעשתה זאת, לכיתות האחרות היו מחנכות חילוניות).
אז לא היה נהוג שההורים מתערבים בנעשה בבית הספר.
ארמית וכתב רש"י למדנו כבר מכתה ד' כי ככה למדנו את התורה (זה היה בכל השכבה).
בסופו של דבר גם עשיתי בגרות בתושב"ע, שזה בהחלט ברמה יותר נמוכה ממה שלמדתי בכתה ז'.

קטעים, זאת הייתה אחת התגובות האחרונות שלי, גם אחת הכניסות האחרונות, ממש במקרה נכנסתי היום לפורום ותהיתי לעצמי איך האשכול הזה עלה מאז.
תודה על התשובה.
חבל שאותו מחנך ניסה להיות מיסיונר ולא הבין שהבעיות הם טיפה יותר עמוקות מסתם ללמד עכשיו דפי גמרא לילדים (בלי קשר, לא טוב ולא מוסרי לחנך ילדים דברים נגד חינוך הוריהם).
בכל אופן, אם אפשר לשאול שאלה נוספת,
מה הסיבה שיש לך התנגדות כל כך חזקה ליהדות ?
אני מניח שהמחנך בכיתה ז' הוא לא הסיבה.
ועם כל הכבוד, יש עוד המוני יהודים שהם לאו דווקא דתיים שמכירים את הדברים שהבאת בפתיחת הפוסט (חלק הוצאו מהקשרם וחלק אכן מוזרים שאין לי עניין לנסות להסביר) ולהם אין התנגדות כה חזקה ליהדות.

ועוד אם אפשר לשאול, האם ההתנגדות ליהדות הולידה אצלך את ההתנגדות לציונות ?

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 28 מאי 2018, 19:01 
סמל אישי של המשתמש
אני לא מבין איך מישהו יכול שלא להתנגד ליהדות. היא לא מתאימה בשום אופן לחברה שוויונית והוגנת לה מצפה אדם מודרני.
היא הרי דת גזענית.
היא הרי דת שובניסטית.
היא דת שמשקרת לגבי עובדות ומתנגדת בפומבי לתיאוריות מדעיות מאוששות היטב (זה משותף לה ולדתות שיצאו ממנה).
היא דת דיקטטורית שמנסה להכתיב למאמיניה כל פרט קטן באינספור עניינים מיותרים (כנראה במטרה מכוונת ליצור אצלם OCD).

ככל שפחות אנשים בעולם ייחשפו לערכים הקלוקלים שלה כך העולם שלנו יהיה יותר שוויוני והוגן ויותר מתקדם בנושאים רבים.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 28 מאי 2018, 19:06 
its-sick כתב:
אני לא מבין איך מישהו יכול שלא להתנגד ליהדות. היא לא מתאימה בשום אופן לחברה שוויונית והוגנת לה מצפה אדם מודרני.
היא הרי דת גזענית.
היא הרי דת שובניסטית.
היא דת שמשקרת לגבי עובדות ומתנגדת בפומבי לתיאוריות מדעיות מאוששות היטב (זה משותף לה ולדתות שיצאו ממנה).
היא דת דיקטטורית שמנסה להכתיב למאמיניה כל פרט קטן באינספור עניינים מיותרים (כנראה במטרה מכוונת ליצור אצלם OCD).

ככל שפחות אנשים בעולם ייחשפו לערכים הקלוקלים שלה כך העולם שלנו יהיה יותר שוויוני והוגן ויותר מתקדם בנושאים רבים.

האם המשפט המודגש תקף לכל הטענות, או רק לטענה שלפני המשפט?
ואם רק לגבי המשפט הספציפי, אשמח לשמוע במה דתות אחרות שונות מיהדות בשאר הטענות שלך, כי מבחינתי כל הדתות די גרועות באותה המידה, ואין משהו גרוע במיוחד ביהדות יותר מאשר באחיותיה\בנותיה\וואטאבר.
ואפילו נקודה חיובית בה היא זאת שמצוינת בחתימה שלך (למרות שיש סיכוי סביר של"מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך" יש מצוות מקבילות בדתות אחרות)

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 28 מאי 2018, 19:34 
סמל אישי של המשתמש
אני לא מומחה לדתות. אני מכיר לעומק רק את היהדות
(וכן, זה לעומק. אל תאמין לשקרים שצריך ללמוד 50 שנה "תורה" בשביל להכירה. היא לא כל כך עמוקה, סתם דת שמסתכלת רק לתוך חור התחת של עצמה, שזה לא עמוק כמו שהם חושבים).
כך שאני עלול לטעות בהבנתי את הדתות שיצאו ממנה.

הנצרות מעולם לא היתה גזענית בטקסטים שלה. היא נבנתה הרי על כך שבשונה מהיהדות כל אחד יכול להצטרף אליה. היא התנתקה מהגזענות היהודית לגמרי.
לגבי השובניזם: היא מורכבת מכל כך הרבה זרמים שונים שכל הכללה תהיה בה טעות כלשהי. הקתולים הם בערך חצי, והם כמו היהדות, נלחמים בכל שינוי.
להבנתי הנצרות לא הצליחה להתנתק מהשובניזם ב"ברית הישנה" עד העידן המודרני, אבל בהחלט רואים שחלקים נרחבים ממנה כבר אינם שובניסטים. אין הרי הכרח בכך, כי אין הבדל פולחני בין המינים, כולם מתפללים באותו האופן.
אבל יש המון מטיפים שובניסטים, כל מי שנחשף לאוונגליסטים למשל מכיר את זה.
כלומר לסיכום, לא הייתי מכליל שהנצרות היא שובניסטית כולה, אלא רק חלקים ממנה וכל אחד בצורה אחרת.

האיסלאם העתיק את המיסיונריות מהנצרות. גם אצלו אין גזענות מובנית בדת אלא יותר גזענות שמובנית בתרבות.
האיסלאם הוא שובניסטי לחלוטין בדיוק כמו היהדות.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 29 מאי 2018, 11:35 
סמל אישי של המשתמש
דקל, במקרה למדתי היום משהו חדש
תמונה

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 29 מאי 2018, 11:38 
תענוג איציק.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 29 מאי 2018, 15:03 
:)
איזה שטויות

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 07 יולי 2018, 22:09 
its-sick כתב:
היא הרי דת גזענית.
היא הרי דת שובניסטית.

היא לא גזענית, היא מבוססת על ברית שאלוהים כרת עם *אומה* (לא גזע) שישמור את תורתו ומצוותיו ועל ידן יתן ברכה לעולם.
אנשים מגזע אחר שרוצים להצטרף יכולים, ובלי קשר אין הסתכלות שלילית מובנית על אומות אחרות (כלומר לא שייך פה גזענות).
שוביניזם, תלוי מה ההגדרה שלך לשוביניזם.
אמנם יש שוויון מהותי בכך שכל אדם באשר הוא נברא בצלם אלוהים אך אין בה את ההגדרה המקובלת לערך 'שוויון'.

לגבי זה שהיא דת שקרנית ודיקטטורית, אני מניח שאתה לא אומר את זה מכוונות רעות אלא אבל בבירור אתה מאוד בור בכל מה שנוגע ליהדות. ניזונת כנראה רק מרבנים בורים ופונדמנטליסטים, בכל אופן ההיכרות שלך עם היהדות מאוד צרה ומצומצמת.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 07 יולי 2018, 23:17 
סמל אישי של המשתמש
ההיכרות שלי עם היהדות מאד עמוקה. הטענה שכל מי שמכיר אותה לעומק חושב עליה רק דברים טובים היא מוטה לגמרי.
אומר את זה שוב: אין צורך ללמוד תלמוד 50 שנה בשביל להבין את המהות של הדת הזו, הרוב ממילא לא קשור לעיקר.
היהדות משקרת לגבי גיל העולם ולגבי היווצרות החיים (ועוד על הרבה דברים, אבל אלו שניים מהדברים הגדולים).
אלו עובדות, והיא משקרת למאמיניה הבורים לגביהן.
כן, יש יהודים דתיים שהם פיזיקאים וביולוגים, אבל מבחינת האורתודוקסיה הם בחזקת רפורמים. אין כוללים שמלמדים עובדות מדעיות, וכולם מלמדים שקרים.

אני יהודי מלידה, לכן בעיני היהדות נולדתי עם נשמה של יהודי, מלידה, ולכן אני יותר טוב מכל גוי. זו גזענות.
התירוץ על כך שיש גם גיור לא מכפר על כך שהגויים נחותים ושאני עדיף עליהם מלידה משום מה.
כן יש הסתכלות שלילית מאד על כל מי שאינו יהודי. אם אתה לא יודע את זה לבד ואתה צריך שאביא הוכחות אז אתה זה שלא מכיר כלל את היהדות.

דת שאומרת למאמיניה מה לעשות בכל רגע בחייהם (לפני האוכל ואחרי האוכל, לפני החרבון ואחרי החרבון, מתי לא?) וסופרת להם עבירות על כל צעד וצעד בחייהם היא דיקטטורה.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 11:44 
its-sick כתב:
ההיכרות שלי עם היהדות מאד עמוקה. הטענה שכל מי שמכיר אותה לעומק חושב עליה רק דברים טובים היא מוטה לגמרי.
אומר את זה שוב: אין צורך ללמוד תלמוד 50 שנה בשביל להבין את המהות של הדת הזו, הרוב ממילא לא קשור לעיקר.
היהדות משקרת לגבי גיל העולם ולגבי היווצרות החיים (ועוד על הרבה דברים, אבל אלו שניים מהדברים הגדולים).
אלו עובדות, והיא משקרת למאמיניה הבורים לגביהן.
כן, יש יהודים דתיים שהם פיזיקאים וביולוגים, אבל מבחינת האורתודוקסיה הם בחזקת רפורמים. אין כוללים שמלמדים עובדות מדעיות, וכולם מלמדים שקרים.

אני יהודי מלידה, לכן בעיני היהדות נולדתי עם נשמה של יהודי, מלידה, ולכן אני יותר טוב מכל גוי. זו גזענות.
התירוץ על כך שיש גם גיור לא מכפר על כך שהגויים נחותים ושאני עדיף עליהם מלידה משום מה.
כן יש הסתכלות שלילית מאד על כל מי שאינו יהודי. אם אתה לא יודע את זה לבד ואתה צריך שאביא הוכחות אז אתה זה שלא מכיר כלל את היהדות.

דת שאומרת למאמיניה מה לעשות בכל רגע בחייהם (לפני האוכל ואחרי האוכל, לפני החרבון ואחרי החרבון, מתי לא?) וסופרת להם עבירות על כל צעד וצעד בחייהם היא דיקטטורה.

וודאי שלא צריך חמישים שנה, אם לומדים ברצינות אפילו לא צריך שנה.
זה עדיין לא אומר שאתה מכיר, כי צריך ללמוד נכון.
הרי אם מישהו מאיתנו ירצה ללמוד ביולוגיה מפסבדו מדע לא נגיד שהוא למד ביולוגיה גם אם הוא יודע פה ושם דברים נכונים.
בכל תגובה חדשה אני יותר ויותר מקבל את הרושם שלא רק שאתה לא מכיר את היהדות, אתה גם כנראה לא מכיר ממש דתיים נורמלים.
דתים פיזיקאים וביולוגים נחשבים רפורמים ? איפה בדיוק ? (אולי אצל קבוצות מאוד סגורות של חרדים אבל ממתי אותן קבוצות מייצגות את היהדות?)

אמנם יש גישות ביהדות שאומרות שליהודי יש נשמה שונה משל גוי, אם היית לומד היטב היית רואה שספק אם זו הגישה הרווחת אצל הראשונים וחז"ל.

גם המוסר מחייב אותך לחהיות מוסרי כל הזמן, האם זה אומר שזה דיקטטורה ?|

נערך לאחרונה על ידי MANDALA בתאריך 08 יולי 2018, 12:18, נערך פעם אחת בסך הכל.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 12:04 
סמל אישי של המשתמש
כן, במובן מסוים, מוסר זאת מין מערכת כללים דיקטטורית שאדם מטיל על עצמו. הדגש הוא על כך שהאדם עצמו אחראי עליה בכל מובן ובוחר בה בכל רגע מחדש, וכל העסק לא מונחת עליו מבחוץ.

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 12:17 
teknoboy כתב:
כן, במובן מסוים, מוסר זאת מין מערכת כללים דיקטטורית שאדם מטיל על עצמו. הדגש הוא על כך שהאדם עצמו אחראי עליה בכל מובן ובוחר בה בכל רגע מחדש, וכל העסק לא מונחת עליו מבחוץ.

זה קשור קצת לשאלה אם המוסר הוא הטרונומי או אוטונומי, אבל בכל אופן אין הרבה משמעות לאמירה שאדם בוחר את המוסר.
אם אדם הגיע לתובנה שלגזול ולאנוס זה לא מוסרי הוא כבר לא יכול לחשוב שזה כן מוסרי., וגם אם איכשהו יבחר לא נייחס לזה שום משמעות.
הרי אם הוא יפול כולנו נסתכל עליו כאל אדם מושחת ונכניס אותו לכלא.

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 08 יולי 2018, 12:30 
סמל אישי של המשתמש
MANDALA כתב:
teknoboy כתב:

זה קשור קצת לשאלה אם המוסר הוא הטרונומי או אוטונומי, אבל בכל אופן אין הרבה משמעות לאמירה שאדם בוחר את המוסר.
1. אם אדם הגיע לתובנה שלגזול ולאנוס זה לא מוסרי הוא כבר לא יכול לחשוב שזה כן מוסרי., וגם אם איכשהו יבחר לא נייחס לזה שום משמעות.
2. הרי אם הוא יפול כולנו נסתכל עליו כאל אדם מושחת ונכניס אותו לכלא.

1. קודם כול ברור שכן. אדם יכול לשנות את דעתו. טקסט אקראי ושרירותי שנכתב לפני מאות שנים אי אפשר לשנות.
2. אתה רומז פה לעובדה שהמוסר הוא הפנמה של כללים חברתיים, אבל תהליך ההפנמה הזה יוצר הבדלים מהותיים ופערים שיכולים להיות גדולים מאוד בין הכללים המקוריים לבין הצורה המופנמת שלהם.

אני לא בא להגיד שאחת השיטות פחות מוסרית או משהו כזה, אבל יש ביניהן הבדל מהותי והוא הסוכנות (agency, במובן מסוים זה דומה לאוטונומיה) שנלקחת מהאדם הדתי (או שהוא מוותר עליה, לא קריטי כרגע).

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 14 יולי 2018, 21:50 
teknoboy כתב:
MANDALA כתב:
teknoboy כתב:

1. אם אדם הגיע לתובנה שלגזול ולאנוס זה לא מוסרי הוא כבר לא יכול לחשוב שזה כן מוסרי., וגם אם איכשהו יבחר לא נייחס לזה שום משמעות.

1. קודם כול ברור שכן. אדם יכול לשנות את דעתו. טקסט אקראי ושרירותי שנכתב לפני מאות שנים אי אפשר לשנות.
2. אתה רומז פה לעובדה שהמוסר הוא הפנמה של כללים חברתיים, אבל תהליך ההפנמה הזה יוצר הבדלים מהותיים ופערים שיכולים להיות גדולים מאוד בין הכללים המקוריים לבין הצורה המופנמת שלהם.

אני לא בא להגיד שאחת השיטות פחות מוסרית או משהו כזה, אבל יש ביניהן הבדל מהותי והוא הסוכנות (agency, במובן מסוים זה דומה לאוטונומיה) שנלקחת מהאדם הדתי (או שהוא מוותר עליה, לא קריטי כרגע).

מצטער על האיחור בתשובה.

1. מה שדתיים רגילים לענות לטענה מעין זו זה שהתורה באה מאלוקים ואילו המוסר הוא בירור אנושי, ולכן התורה לא יכול לטעות בניגוד למוסר האנושי.
לא שאני לא מסכים עם התשובה הזאת ברובד מסוים אך אני חושב שהתשובה היותר עמוקה היא שבאמת גם התורה, המוסר שלה והמצוות, מתפתחת (או לכל הפחות אמורה להתפתח) יחד עם המציאות. לא שהיא משתנה, אלא מתפתחת.

"אמר רבי יוחנן- לא כרת הקב"ה ברית עם ישראל אלא בשביל דברים שבעל פה"

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 14 יולי 2018, 22:00 
סמל אישי של המשתמש
MANDALA כתב:
teknoboy כתב:
MANDALA כתב:
teknoboy כתב:

מצטער על האיחור בתשובה.

1. מה שדתיים רגילים לענות לטענה מעין זו זה שהתורה באה מאלוקים ואילו המוסר הוא בירור אנושי, ולכן התורה לא יכול לטעות בניגוד למוסר האנושי.
לא שאני לא מסכים עם התשובה הזאת ברובד מסוים אך אני חושב שהתשובה היותר עמוקה היא שבאמת גם התורה, המוסר שלה והמצוות, מתפתחת (או לכל הפחות אמורה להתפתח) יחד עם המציאות. לא שהיא משתנה, אלא מתפתחת.

אז חוץ מהנחת המבוקש (יש אלוהים, התורה היא המסר שלו אלינו) אין בטענה של הדתיים הרגילים הרבה מלבד שיקוף של מה שכתבתי קודם (אני כתבתי שאני מעדיף את המוסר על פני הדת כי הוא מגיע ממקור "פנימי" ומחייב בחירה אקטיבית, עכשיו כתבת לי שהדתיים מעדיפים את חוקי הדת כי המקור שלהם חיצוני).
מצד שני, מה שכתבת מיד אחר כך די מעביר את מקור הסמכות מהתורה (טקסט שרירותי שלא משתנה) למפעל ההלכה, שהוא מפעל אנושי חי, משתנה ומועד לטעויות (כלומר לוקה בכל הליקויים שהדתיים הרגילים מאשימים בהם את המוסר החילוני).
אם אני לא טועה, היהדות הקלאסית עומדת לצדך, אבל אני לא סגור על זה.

* המציג אינו רופא

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 16 יולי 2018, 20:27 
teknoboy כתב:
MANDALA כתב:
teknoboy כתב:
MANDALA כתב:
teknoboy כתב:

מצטער על האיחור בתשובה.

אז חוץ מהנחת המבוקש (יש אלוהים, התורה היא המסר שלו אלינו) אין בטענה של הדתיים הרגילים הרבה מלבד שיקוף של מה שכתבתי קודם (אני כתבתי שאני מעדיף את המוסר על פני הדת כי הוא מגיע ממקור "פנימי" ומחייב בחירה אקטיבית, עכשיו כתבת לי שהדתיים מעדיפים את חוקי הדת כי המקור שלהם חיצוני).
מצד שני, מה שכתבת מיד אחר כך די מעביר את מקור הסמכות מהתורה (טקסט שרירותי שלא משתנה) למפעל ההלכה, שהוא מפעל אנושי חי, משתנה ומועד לטעויות (כלומר לוקה בכל הליקויים שהדתיים הרגילים מאשימים בהם את המוסר החילוני).
אם אני לא טועה, היהדות הקלאסית עומדת לצדך, אבל אני לא סגור על זה.

אלוהים ברא את העולם, משכך יש קשר מהותי הבורא ותורתו לבריאה עם כל מה שכלול בה (לצורך העניין, המוסר והחכמה שבה).
לכן לא נכון לומר שהתורה\היהדות\האל באו למחוק את הקומה של המוסר האנושי הפנימי, אלא לגלות עוד מדריגה,רובד.
וגם אז, זה לא שלאדם אין שום יחס לאותו רובד נוסף אלא גם אליו יש קשר ושיח, נסיון להבנה והזדהות עד כדי יצירה, וממש לא רק יחס של כניעה והתבטלות.

הנקודה השנייה היא אכן נקודה מורכבת ועמוקה, ולטעמי אחת השאלות המרתקות והקשות, מה אמור להיות היחס בין התורה שבכתב לבין התורה שבעל פה.
רק אציין שלתורה לא היה יומרה כזאת אי פעם להיות הסמכות ההלכתית, הרי זה גופא המחלוקת בין הקראים לשאר העם על מעמד התורה שבעל פה.
אם יכולות להיות טעויות אצל חכמי התורה שבעל פה ? וודאי שכן.
ממש מענייני דיומא. "אמר רבי יוחנן: ענוותנותו של רבי זכריה בן אבקולס, החריבה את ביתנו, ושרפה את היכלנו, והגליתנו מארצנו" (מוזמן לקרוא ברשת במה מדובר).
אך זה אמור לגרום לתגובה ההפוכה מאשר יאוש

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הודעהפורסם: 31 מרץ 2019, 21:04 
סמל אישי של המשתמש
וידאו בפייסבוק
מצוות עשה של כהן גדול היא להתחתן עם ילדה בגיל 12 עד גיל 12 וחצי.
שואלת הגמרא, מה הדין אם כלב בעל את הילדה אנאלית - האם עדיין מותרת להנשא לכהן גדול?
https://www.facebook.com/DaatEmetOrg/videos/2391876961043568/

חזור למעלה
 פרופיל אישי  

הצג הודעות החל מה:  מיין לפי  
פורום נעול נושא זה נעול, אינך יכול לערוך הודעות או לבצע תגובות עתידיות.  [ 62 הודעות ]  עבור לעמוד הקודם  1, 2, 3  הבא

כל הזמנים הם UTC + 2 שעות [ שעון קיץ ]

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו 12 אורחים

אתה לא יכול לכתוב נושאים חדשים בפורום זה
אתה לא יכול להגיב לנושאים קיימים בפורום זה
אתה לא יכול לערוך את ההודעות שלך בפורום זה
אתה לא יכול למחוק את הודעותיך בפורום זה

חפש:
עבור ל: